Pałac w Kozłówce. "Na kwadracie u hrabiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 19:00
W pałacu w Kozłówce mieści się dziś Muzeum Zamoyskich, ale każdy kto odwiedzi to miejsce ma szansę poczuć się jak arystokrata.
Audio
  • Pałac w Kozłówce - jakie kryje w sobie tajemnice? (Hotspot/Czwórka)
Pałac zbudowany został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, a zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę
Pałac zbudowany został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, a zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II FontanęFoto: Kamil Saks/Shutterstock.com

Monika Januszek Szezląg w Kozłówce nie służył damom do wypoczywania. Stały przy nim dwa stoliczki, tak zwane "niciaki", które służyły do robótek ręcznych

W jadalni kredensy gdańskie i bogato rzeźbiony bufet. W łazience - kryształowe lustro, wanna i porcelanowa umywalka oraz złocony bidet z angielskiej porcelany, z oryginalną spłuczką. Nikt nie tu nie zmusza do zakładania kapci i wszystkiego można dotkąć. - Warto zatrzymać się także w sypialni Adama Zamoyskiego. Mamy tutaj piękne meble wykonane z topolowej czeczoty oraz zabytkową kolekcję broni - opowiada przewodniczka Monika Januszek.


Czytaj także
bieszczady turysta 1200.jpg
Bieszczady. "W polski Teksas rusz!"

Pałac w Kozłówce to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce, do której do dziś przyjeżdżają na wypoczynek potomkowie Zamoyskich. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XVIII wieku, a jedną z najważniejszych w historii pałacu kobiet była Zofia z Czartoryskich. Dlaczego zyskała przydomek "matki rodu" i jakie tajemnice kryje sypialnia Konstantego Zamoyskiego? O tym m.in. w materiale Weroniki Pawlak. 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotowała: Weronika Pawlak (Radio Lublin)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 17.16

kul/ab

Czytaj także

Egipskie tajemnice i rycerskie skarby Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:00
Rożnów pod Wołczynem - ta niewielka wioska ma coś, co czyni ją niezwykłą. To nietypowy grobowiec w formie egipskiej piramidy wybudowany dla rodziny von Eben oraz Mohring. W położonej zaś nieopodal Byczynie można nauczyć się rycerskiego rzemiosła.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fatima. "W tym roku tam prowadzą wszystkie drogi"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 12:30
Sto lat temu Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie pasącym stado owiec, w parafii Fatima, objawiła się Matka Boża. Dziś jest to jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie.
rozwiń zwiń