Słuchowisko "W imię ojca" o Pileckim. Reżyser: chciałem odbrązowić bohatera

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:20
- Chciałem odbrązowić postać Witolda Pileckiego, pokazać jego ludzkie oblicze, takie, jakie znali jego najbliżsi - mówił reżyser słuchowiska "W imię ojca" poświęconego życiu bohatera. Spektakl usłyszeliśmy podczas XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
75 lat temu bezpieka aresztowała rotmistrza Witolda Pileckiego
75 lat temu bezpieka aresztowała rotmistrza Witolda PileckiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W konkursie słuchowisk radiowych o nagrodę Grand Prix walczyło 19 utworów, które jury wybrało wśród 35 nadesłanych. Jednym z nich jest słuchowisko poświęcone Witoldowi Pileckiemu - "W imię ojca", w reżyserii Przemka Wyszyńskiego. - Najważniejsza rzecz, o której myślałem, pracując nad tym słuchowiskiem, było pokazanie emocji, którymi Witold musi stawić czoła, i które nim targają - tłumaczył w rozmowie z Czwórką. - To bardzo trudne wybory, takie rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo. Jeśli trzeba poświęcić miłość dla idei, albo odwrotnie, co buduje ogromne emocje. Chciałem więc odbrązowić postać Witolda Pileckiego, nie stawiać mu monumentu, ale pokazać jego ludzką twarz, intymną stronę, która ujawnia się w intymnej relacji m.in. z żoną, ale i dziećmi - mówił gość Czwórki. 

Premiera "W imię ojca" odbyła się w Polskim Radiu w 2021 roku, w 120. rocznicę urodzin. Rotmistrz Witold Pilecki był oficerem kawalerii Wojska Polskiego, współtwórcą konspiracyjnej organizacji Tajnej Armii Polskiej oraz więźniem obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie również stworzył sieć konspiracyjną, której celem było niesienie pomocy moralnej i materialnej współosadzonym, a także przygotowywanie planu ostatecznego wyzwolenia obozu. W rolę bohaterów słuchowiska wcielili się m.in. Anna Cieśla, Piotr Bajtlik czy Piotr Bondyra. - Relacje rotmistrza z rodziną na przestrzeni lat się zmieniają. Widać, jak ojciec się oddala, cierpi, dzieci tego jeszcze nie rozumieją, więc to rodzi konflikty. Bohater jednocześnie musi podejmować wyzwania wojenne, jak pobyt w Auschwitz. To momenty, w których musi on znaleźć w sobie siłę, poszukiwać jej źródeł - mówił - Człowiek jest silny i słaby zarazem, ale ostatecznie świadczą o nim czyny. W czynach Pileckiego widać także chwile słabości i to jest piękne. Każde jego spotkanie z żoną może być przecież ostatnim - podkreślał reżyser. 

Posłuchaj
03:57 _PR4_AAC 2022_06_19-15-35-36.mp3 O słuchowisku "W imię ojca" opowiada Przemysław Wyszyński (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

Anna Cieślak i Przemysław Wyszyński Anna Cieślak i Przemysław Wyszyński

Przemysław Wyszyński to aktor, reżyser, choreograf układów walk, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwent Lee Strasberg Theatre & Film Institute w Los Angeles (2013 r.) oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010 r.). Współpracował z warszawskimi teatrami m.in.: Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, obecnie na stałe związany z Teatrem Polskim im. A. Szyfmana. Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia jako aktor i reżyser "Witz", "Kolacja z Gustawem Klimtem", "Virion" (Audioteka). Praca głosem obejmuje także realizacje dubbingowe polskich wersji językowych filmów i seriali. Reżyser m.in.: spektakle w cyklu Salon Poezji oraz spektakl "Ferdynand Wspaniały" w Teatrze Polskim w Warszawie. Choreografia walk scenicznych spektakli m.in.: "Król Lear" W. Shakespeare’a, reż. J. Lassalle, Teatr Polski w Warszawie, "Hamlet" W. Shakespeare’a, reż. T. Bradecki, Teatr Dramatyczny w Warszawie. W 2021 roku artysta został nagrodzony na Gali Splendorów - w kategorii debiut dramaturgiczny - za wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć, za umiejętność ukazania postaw i wyborów sięgających czasów wojny

SŁUCHOWISKA "W IMIĘ OJCA" POSŁUCHASZ - TUTAJ

***

Czytaj także: 


***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 15.15

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

kd

Czytaj także

"Rzecz o Prezydencie Zełenskim". Premiera w Teatrze Nowym Proxima

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:00
- To jest sztuka o Zełenskim, ale nie dosłowna. Chciałem pokazać kontekst, w którym żyje i działa ten człowiek. I nie chciałem walić mu laurki, tylko pokazać tę wojnę i jego w niej miejsce - mówił Ziemowit Szczerek, autor sztuki o prezydencie Ukrainy, którą pokaże Teatr Nowy Proxima w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń