Polska kuchnia kombinowana. "Bary, lokale, skandale"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 15:00
- Krem z groszku oraz szparagowa i pieczarkowa - te zupy w latach 50. uznawane były za wykwintne. A jeśli ktoś zamówił sztukę mięsa w sosie chrzanowym i udało mu się ją dostać, mógł uważać się za króla - o menu z czasów odwilży październikowej opowiada publicysta Wiesław Kot.
Audio
  • Kto, gdzie i co jadał w Polsce przełomy lat 50. i 60.? (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Niewinni czarodzieje w reż. Andrzeja Wajdy to jeden z symboli przełomu lat 50. i 60. w Polsce. Na zdjęciu aktorzy: Tadeusz Łomnicki i Kalina Jędrusik
"Niewinni czarodzieje" w reż. Andrzeja Wajdy to jeden z symboli przełomu lat 50. i 60. w Polsce. Na zdjęciu aktorzy: Tadeusz Łomnicki i Kalina Jędrusik Foto: PAP/CAF/Piotr Barącz

Czytaj także
ryba 1200.jpg
Camilla Läckberg. O morderstwach ze smakiem

W tym roku mija 60 lat od Października '56 nazwanego też odwilżą gomułkowską. Efektem zmian polityki wewnętrznej w PRL było m.in. odstąpienie od zasad socrealizmu w malarstwie i muzyce, a w kinamtografii zezwolono na tworzenie dzieł pozbawionych propagandy komunistycznej. - Wdzięcznym tematem są także kulinaria tamtego okresu. W barach i restauracjach kwitło życie kulturalne, towarzyskie i uczuciowe, co zostało udokumentowane w filmach i książkach - mówi Magdalena Brzeska z Instytut Stefana Starzyńskiego.

Czasom odwilży z 1956 roku poświęcona jest tegoroczna edycja warszawskiego festiwalu Niewinni Czarodzieje. W audycji opowiadamy o najciekawszych punktach festiwalowego programu, oraz sprawdzamy, kto szybciej przybierał na wadze - bywalcy barów mlecznych czy rautów.

***

Tytuł audycji: "Sztuka Jedzenia"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Brzeska (Instytut Stefana Starzyńskiego), Wiesław Kot (publicysta)

Data audycji: 20.11.2016

Godzina audycji: 15.49

kul/kd

Czytaj także

Nestor Grojewski. Kucharz, który uwiódł gwiazdy Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 16:30
Karmił m.in. Cameron Diaz, Matta Damona i Leonarda DiCaprio. - Jednym z wyrazów uznania było dla mnie to, że reżyser Martin Scorsese przestał jadać "na mieście" i to nawet w najlepszych restauracjach - opowiada Nestor Grojewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historie kuchenne". O sztuce życia i jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:20
- W każdym filmie próbuję opowiadać historię o ludzkich zachowaniach wykorzystując inny punkt wyjścia - opowiada Bent Hamer, norweski reżyser i gość tegorocznej edycji Tofifest.
rozwiń zwiń