Miłość, śmierć i jedzenie. Szekspir od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:24
William Szekspir słynął ze słabości do deserów. W jego sztukach pojawia się około dwóch tysięcy odniesień do kulinariów, a słowo uczta pada blisko 100 razy.
Audio
Komedia Sen nocy letniej przedstawia świat wyobraźni i mitologii, nawiązuje do Oberona i Tytanii. Niektóre wątki mogą jednak być zaczerpnięte z Metamorfoz Owidiusza, którymi Szekspir zajmował się jeszcze w czasach swojej edukacji. Na zdj. obraz Oberon i Tytania, autor: Joseph Noel Paton.
Komedia "Sen nocy letniej" przedstawia świat wyobraźni i mitologii, nawiązuje do "Oberona i Tytanii". Niektóre wątki mogą jednak być zaczerpnięte z Metamorfoz Owidiusza, którymi Szekspir zajmował się jeszcze w czasach swojej edukacji. Na zdj. obraz "Oberon i Tytania", autor: Joseph Noel Paton. Foto: Wikipedia Commons/Public domain

O ile o jedzeniu mówi się często, to jak przyznaje gość Czwórki, nie znajdziemy w dziełach Szekspira przepisów ani szczegółowych opisów zjadanych czy przygotowywanych potraw.

- Szekspir jest tak tłumaczony na język polski, by charakter tekstu był bardziej intelektualny, dlatego czytając oryginał zauważamy rzeczy, których tłumacze nie wybili. Rok temu w czasie obchodów 400-lecia śmierci pisarza w wielu kawiarniach i restauracjach w Londynie serwowano takie potrawy jak pierożki z kwiatami czy napoje owocowo-warzywne niczym ze "Snu nocy letniej" - opowiada Maja Margasińska.

Jak smakuje czarci rosół, który serwowały czarownice w Makbecie? Czy jedzenie u Szekspira bywa symboliczne? O tym mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Maja Margasińska (miłośniczka literatury)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 15.15

sm/kul

Czytaj także

"Paryż może poczekać". Film, który chce się zjeść

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:00
- "Paryż może poczekać" to film-przewodnik po Francji. Nie tylko pieknie wygląda, ale też smakuje, a nawet uderza do głowy - ocenia dziennikarka filmowa Małgorzata Czop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zły. Bohater, na którego czekała Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:20
- Dał jej superbohatera. To tytułowa postać ze "Złego" - powieści, którą Leopold Tyrmand zadedykował mieszkańcom Warszawy - opowiada Marcel Woźniak, autor biografii pisarza.
rozwiń zwiń