Elżbieta II urodziny świętuje dwa razy w roku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 10:21
- Królowa Elżbieta II swe urodziny świętuje dwa razy. Pierwszy raz 21 kwietnia, jej kalendarzowy jubileusz, a później w czerwcu - mówi Dorota Kłąb, lektorka języka angielskiego. - Tak świętowali wszyscy brytyjscy monarchowie. Czerwiec jest tu miesiącem wybranym ze względu na pogodę - dodaje. 
Audio
  • Dorota Kłąb opowiada o menu brytyjskiej królowej, Elżbiety II (Czwórka/Sztuka jedzenia)
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 września
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 wrześniaFoto: shutterstock.com

- Brytyjska królowa nie ma bardzo dystyngowanego menu, przygotowanego z bardzo wykwintnych produktów. Ceni sobie prostotę, choć ma kilka wyraźnych zasad czego nie jada i czego unika - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Elżbieta II zaczyna dzień od herbatki Earl Grey, zdarza się, że pija kawę, choć tę woli jej mąż, książę Filip. Jej śniadanie składa się zazwyczaj z płatków zbożowych i owoców. Czasami sięga po tosty z dżemem czy jajecznicę z wędzonym łososiem.

Podstawową zasadą kuchni brytyjskiej monarchini jest: zero skrobi. Z tego względu w jej menu nie znajdziemy makaronów, ryżu czy ziemniaków. Królowa unika także czosnku i cebuli. Oprócz tych wytycznych ciekawe są też zasady serwowania niektórych posiłków: kanapki, bez ostrych rogów, podanie innego kształtu oznaczałoby chęć dokonania zamachu na życie brytyjskiej władczyni, banan z odciętymi zakończeniami, przecięty wzdłuż, jedzony nożem i widelcem. Czego jeszcze nie je Elżbieta II? Jakim napojem kończy dzień? I co jest jej deserową słabością? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Dorota Kłąb (lektorka języka angielskiego)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 15.20

pj/kul


Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Elżbieta obchodzi 92. urodziny. Powtórka w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:46
Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii; zasiada na tronie od 1952 roku. 21 kwietnia 2018 roku obchodzi 92. urodziny, ale na ich świętowanie dopiero przyjdzie czas za około półtora miesiąca. Królowa bowiem ma urodziny dwa razy w roku.
rozwiń zwiń