Moralny aspekt jedzenia. Jakie miejsce w kulturze zajmuje kuchnia?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 12:01
Czy dzięki jedzeniu łatwiej można zrozumieć epokowe zdarzenia, wiedząc, że Luter gorszył się zjadaniem masła w Wielki Post, Ludwik XIV przepadał za truskawkami, a Ludwik XV nie mógł przełknąć kawioru od cara Piotra I?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/pexels

O roli jedzenia w światowej historii i książce "Historia naturalna i moralna jedzenia" autorstwa francuskiej dziennikarki Maguelonne Toussaint-Samat  opowie Paweł Krysiak. 

W audycji opowiemy także historię Pellegrino Artusiego - niezwykłego smakosza i znawcy potraw, który zebrał 790 przepisów na dania z różnych regionów Półwyspu Apenińskiego i okrasił je opowiastkami, interesującymi historiami oraz anegdotami. Artusi nie gotował sam. Pomagała mu w tym kobieta. Kim była? – o tym opowie Tessa Capponi-Borawska, tłumaczka książki, znana italianistka i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zajmującą się od lat popularyzacją włoskiej kultury i kuchni.

Wyprzedzając wielką galę wręczenia Oscarów, dowiemy się na jaką kolację wybiera się nominowana w kategorii Najlepszy Film Animowany - reżyserka, Dorota Kobiela.


***

Na audycję "Sztuka jedzenia" w niedzielę (4.03) od godz. 15.05 zaprasza Beata Kwiatkowska.


Czytaj także

Dieta mięsna kontra weganizm. Co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:27
- To, że coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa, bądź całkowicie z niego rezygnuje, wynika z wzrostu naszej świadomości żywieniowej. To także moda na bycie fit i wpływ osób znanych, które często także stosują diety bezmięsne - tłumaczyły dietetyk Katarzyna Zadka i Joanna Lotkowska z fundacji ProVeg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zbyszewska-Chryniewicz i jej gotowanie z pasją

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 10:00
Po latach pracy rzuciła pracę w korporacji i skoczyła w życiową przepaść: zajęła się tym, co sprawia jej przyjemność, czyli gotowaniem. Anna Zbyszewska-Chryniewicz organizuje warsztaty, dzieli się przepisami, organizuje spotkania autorskie przy garach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"M" jak "mięsopust". Szalony czas w karnawale

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 16:00
Kiedyś to określenie oznaczało końcówkę karnawału, czyli okresu od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. - Zwłaszcza od Tłustego Czwartku, kiedy w biesiadach, tańcach, wesołości i pijatyce nie było umiaru - mówiła Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"God Food", czyli boska kuchnia Malki Kafki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:36
W Czwórce zagości autorka książki "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki". Dowiemy się m.in., czy można połączyć smak dojrzałego awokado z aromatem gorzkiej czekolady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pizza na śniadanie lepsza niż płatki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:17
To świetna informacja dla wszystkich miłośników węglowodanów. Kawałki pizzy to lepszy wybór na śniadaniowe menu, niż popularne płatki śniadaniowe - podaje magazyn "Daily Mail".   
rozwiń zwiń