Moralny aspekt jedzenia. Jakie miejsce w kulturze zajmuje kuchnia?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 12:01
Czy dzięki jedzeniu łatwiej można zrozumieć epokowe zdarzenia, wiedząc, że Luter gorszył się zjadaniem masła w Wielki Post, Ludwik XIV przepadał za truskawkami, a Ludwik XV nie mógł przełknąć kawioru od cara Piotra I?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/pexels

O roli jedzenia w światowej historii i książce "Historia naturalna i moralna jedzenia" autorstwa francuskiej dziennikarki Maguelonne Toussaint-Samat  opowie Paweł Krysiak. 

W audycji opowiemy także historię Pellegrino Artusiego - niezwykłego smakosza i znawcy potraw, który zebrał 790 przepisów na dania z różnych regionów Półwyspu Apenińskiego i okrasił je opowiastkami, interesującymi historiami oraz anegdotami. Artusi nie gotował sam. Pomagała mu w tym kobieta. Kim była? – o tym opowie Tessa Capponi-Borawska, tłumaczka książki, znana italianistka i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zajmującą się od lat popularyzacją włoskiej kultury i kuchni.

Wyprzedzając wielką galę wręczenia Oscarów, dowiemy się na jaką kolację wybiera się nominowana w kategorii Najlepszy Film Animowany - reżyserka, Dorota Kobiela.


***

Na audycję "Sztuka jedzenia" w niedzielę (4.03) od godz. 15.05 zaprasza Beata Kwiatkowska.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dieta mięsna kontra weganizm. Co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:27
- To, że coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa, bądź całkowicie z niego rezygnuje, wynika z wzrostu naszej świadomości żywieniowej. To także moda na bycie fit i wpływ osób znanych, które często także stosują diety bezmięsne - tłumaczyły dietetyk Katarzyna Zadka i Joanna Lotkowska z fundacji ProVeg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zbyszewska-Chryniewicz i jej gotowanie z pasją

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 10:00
Po latach pracy rzuciła pracę w korporacji i skoczyła w życiową przepaść: zajęła się tym, co sprawia jej przyjemność, czyli gotowaniem. Anna Zbyszewska-Chryniewicz organizuje warsztaty, dzieli się przepisami, organizuje spotkania autorskie przy garach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"M" jak "mięsopust". Szalony czas w karnawale

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 16:00
Kiedyś to określenie oznaczało końcówkę karnawału, czyli okresu od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. - Zwłaszcza od Tłustego Czwartku, kiedy w biesiadach, tańcach, wesołości i pijatyce nie było umiaru - mówiła Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"God Food", czyli boska kuchnia Malki Kafki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:36
W Czwórce zagości autorka książki "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki". Dowiemy się m.in., czy można połączyć smak dojrzałego awokado z aromatem gorzkiej czekolady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pizza na śniadanie lepsza niż płatki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:17
To świetna informacja dla wszystkich miłośników węglowodanów. Kawałki pizzy to lepszy wybór na śniadaniowe menu, niż popularne płatki śniadaniowe - podaje magazyn "Daily Mail".   
rozwiń zwiń