Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
Audio
  • Magdalena Tomaszewska-Bolałek badaczka kultury żywieniowej opowiada o dawnych zwyczajach Wielkiej Nocy (Czwórka/Sztuka jedzenia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Teresa Kasprzycka

Dawniej przyroda wyznaczała czas, w którym świętowano i w którym pracowano. To było tak świetnie zgrane, żeby człowiek się za bardzo nie przemęczył - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Gdy człowiek był stłamszony pracą, przemęczony, przychodziły okresy świąteczne. Ten wielkanocny, tradycyjnie poprzedzony obrzędem "wieszania śledzia" i "pogrzebem barszczu" - dodaje.

Jakie miejsce w kulturze zajmuje kuchnia?
chleb noz 1200.jpg
Jakie miejsce w kulturze zajmuje kuchnia?

Gość Czwórki wspomina, że stół świąteczny bardzo różnił się od tego powszedniego, na którym królowały kasze, polewki, ziemniaki okraszone drobną skwarką, kwaśne mleko, różne barszcze. Podczas Wielkanocy raczono się mięsem, słodkimi babami, jajami, można było najeść się do syta.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek zdradza tajemnice wielkanocnych koszyków, każdej potrawy, którą zanosimy do święcenia. Wyjaśnia też bogatą i skomplikowaną symbolikę jajka. Zdradza, jakie zastosowanie w kuchni mogą mieć bazie i czemu przydałby się nam post. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (badaczka kultury żywieniowej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 01.04.2018

Godzina emisji: 15.11

pj/pg

Czytaj także

Świąteczne biesiadowanie. Przez żołądek do serca

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 11:50
Podczas audycji porozmawiamy o tradycji wspólnego biesiadowania i roli jedzenia w codziennym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość, śmierć i jedzenie. Szekspir od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:24
William Szekspir słynął ze słabości do deserów. W jego sztukach pojawia się około dwóch tysięcy odniesień do kulinariów, a słowo uczta pada blisko 100 razy.
rozwiń zwiń