X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta II urodziny świętuje dwa razy w roku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 10:21
- Królowa Elżbieta II swe urodziny świętuje dwa razy. Pierwszy raz 21 kwietnia, jej kalendarzowy jubileusz, a później w czerwcu - mówi Dorota Kłąb, lektorka języka angielskiego. - Tak świętowali wszyscy brytyjscy monarchowie. Czerwiec jest tu miesiącem wybranym ze względu na pogodę - dodaje. 
Audio
  • Dorota Kłąb opowiada o menu brytyjskiej królowej, Elżbiety II (Czwórka/Sztuka jedzenia)
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 września
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 wrześniaFoto: shutterstock.com

- Brytyjska królowa nie ma bardzo dystyngowanego menu, przygotowanego z bardzo wykwintnych produktów. Ceni sobie prostotę, choć ma kilka wyraźnych zasad czego nie jada i czego unika - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Elżbieta II zaczyna dzień od herbatki Earl Grey, zdarza się, że pija kawę, choć tę woli jej mąż, książę Filip. Jej śniadanie składa się zazwyczaj z płatków zbożowych i owoców. Czasami sięga po tosty z dżemem czy jajecznicę z wędzonym łososiem.

Podstawową zasadą kuchni brytyjskiej monarchini jest: zero skrobi. Z tego względu w jej menu nie znajdziemy makaronów, ryżu czy ziemniaków. Królowa unika także czosnku i cebuli. Oprócz tych wytycznych ciekawe są też zasady serwowania niektórych posiłków: kanapki, bez ostrych rogów, podanie innego kształtu oznaczałoby chęć dokonania zamachu na życie brytyjskiej władczyni, banan z odciętymi zakończeniami, przecięty wzdłuż, jedzony nożem i widelcem. Czego jeszcze nie je Elżbieta II? Jakim napojem kończy dzień? I co jest jej deserową słabością? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Dorota Kłąb (lektorka języka angielskiego)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 15.20

pj/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Elżbieta obchodzi 92. urodziny. Powtórka w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:46
Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii; zasiada na tronie od 1952 roku. 21 kwietnia 2018 roku obchodzi 92. urodziny, ale na ich świętowanie dopiero przyjdzie czas za około półtora miesiąca. Królowa bowiem ma urodziny dwa razy w roku.
rozwiń zwiń