Jedzenie, kino, opera, pleśń, gnicie. Smacznego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 11:24
W "River of Fundament" Matthew Barneya egipska mitologia przeplata się ze współczesną kulturą Stanów Zjednoczonych. A jedzenie wykorzystane na początku zdjęć do filmu towarzyszy akorom przez 4 lata tworzenia obrazu. Gnije, pleśnieje, rozkłada się. 
Audio
  • Marta Dymek opowiada o "River of Fundament" i pleśni w jedzeniu (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Matthew Barney to artysta mieszkający w Nowym Jorku, laureat prestiżowych nagród, m.in. na Documenta w Kassel, Biennale w Wenecji czy San Francisco International Film Festival. W jego kinematograficznej operze (powstałej na kanwie kontrowersyjnej powieści "Starożytne wieczory" Normana Mailera) niczym we śnie, sekretne rytuały doby faraonów mieszają się z historią amerykańskiego przemysłu samochodowego, a plemienne pieśni Indian z eksperymentalną muzyką orkiestrową, skomponowaną przez Jonathana Beplera. - W "River od Fundament" są też wątki kulinarne, zauważa Beata Kwiatkowska. - Ten film, ta opera filmowa jest obrzydliwa i męcząca - ocenia Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia. - "River of Fundament" realizowano 4 lata. Obecny jest w niej wątek gnicia jedzenia. Jedna uczta trwa przez cały czas, jedzenie na stole jest wciąż to samo. Głównym daniem jest tam pieczony świniak, na koniec zostają same żebra, odpadające z nich mięso zjedzone przez muchy i larwy - opowiada. 

Okazuje się, że pleśń w naszej kuchni obecna jest od lat. Jak podkreśla Marta Dymek, ta rakotwórcza jest czarna, biała zaś to dobra pleśń, bardzo aromatyczna, spotykamy ją na serach i niekiedy mięsie. 

Czy możemy jeść spleśniałe ryby? Gdzie są one przysmakiem? Co to znaczy, że coś jest "dobrze spleśniałe"? Co z jedzeniem i pleśnią ma wspólnego Bjork? A także co możemy wyhodować na spleśniałym ryżu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marta Dymek (autorka bloga Jadłonomia)

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 13.08

pj/kd

Czytaj także

W kinie Jarmuscha jedzenie to przekaźnik

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 17:16
- I to nie tylko stanów emocjonalnych. Może być także przyczynkiem do jakiejś dyskusji - mówi krytyczka filmowa Madga Maksimiuk. Na srebrnych ekranach premiera "Patersona", nowego filmu Jima Jarmuscha, a w "Sztuce jedzenia" sprawdzamy wątki kulinarne w twórczości reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"2001: Odyseja kosmiczna" - to film o jedzeniu!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 12:00
"2001: Odyseja kosmiczna" ma już 50 lat. Wciąż mnożą się teorie na jej temat. Interpretacji jest mnóstwo, Małgorzata Steciak w "Sztuce jedzenia" przedstawia tę kulinarną.  
rozwiń zwiń