Archeologia kulinarna. Nasze łakomstwo napędza świat

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 16:30
- Głód i sytość są zapisane w naszych genach, a wybór tego, co nam smakuje, odbywa się w głowie - wyjaśnia Adrianna Stawska-Ostaszewska.
Audio
  • Historia łakomstwa i kulinarnych gustów (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Brazhyk/Shutterstock.com

Czytaj także
ramen pałeczki japonia 1200.jpg
Podróż śladami Ramenu. Jaki jest rodowód rosołu z Azji?

W książce "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" badaczka historii kultur kulinarnych, dziennikarka, felietonistka i pisarka zabiera nas w podróż w czasie, w trakcie której poznajemy m.in. kuchnię starożytnego Rzymu czy kulinarne rytuały prasłowiańskie. - Przyjęliśmy, że człowiek pierwotny był łowcą, którego przed wszelkimi chorobami ratowało surowe mięso. Tymczasem archeologia i antropologia mówią coś innego - tłumaczy gość Czwórki. - Nasze niezbyt mocne zęby nie świadczą o tym, żeby nasi przodkowie wgryzali się w steki, a stosunkowo krótki przewód pokarmowy wskazuje na to, że jesteśmy potomkami kucharzy. Że wyrośliśmy na tym, co ugotowane - dodaje.

Gość Czwórki tłumaczy także na czym polega archeologia kulinarna, jaką rolę w średniowieczu odgrywały słodycze i kiedy martwa natura stała się naturą smaczną.

W audycji także rozmowa z Martą Gessler o Targach Książki Kulinarnej - SZCZEGÓŁY >>>


***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Adrianna Stawska-Ostaszewska (autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 13.30

kul/ac

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy wspólnym stole z Mariną Abramović

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:45
Wielokrotnie zasiadała do stołu. Czasem wyłącznie po to, by wymienić spojrzenie. W "Sztuce jedzenia" rozmawialiśmy o potrawach w pracach Mariny Abramović.
rozwiń zwiń