X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przy wspólnym stole z Mariną Abramović

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:45
Wielokrotnie zasiadała do stołu. Czasem wyłącznie po to, by wymienić spojrzenie. W "Sztuce jedzenia" rozmawialiśmy o potrawach w pracach Mariny Abramović.
Audio
  • Historyk sztuki Bogusław Deptuła komentuje kulinarne wątki w sztuce Mariny Abramović (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Do czysta - wystawa Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
"Do czysta" - wystawa Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w ToruniuFoto: Apolonia Cichocka

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa obszerna wystawa jej twórczości. Oprócz filmów dokumentujących jej działania performatywne znalazło się także jedzenie. Chleb, miód, wino, owoce i warzywa. Dużą rolę w - o czym możemy się przekonać odwiedzając wystawę - pełniły w jej życiu także rytuały związane z przygotowywaniem posiłków oraz sama przestrzeń kuchenna.

Kuchnię swojej babci nazwała "centrum wszechświata", jest autorką "duchowej książki kucharskiej", na jednym z przedstawień na wzór św. Katarzyny ze Sieny unosiła się nad klasztorną kuchnią. - Artysta, dla którego głównym narzędziem pracy jest ciało, nie może być obojętny na jedzenie - komentował Bogusław Deptuła, historyk sztuki.

Jesteśmy tym, co jemy. Abramović wyniosła sztukę jedzenia do rangi poezji Bogusław Deptuła

Jedna z instalacji Mariny Abramović, które można zobaczyć w ramach wystawy  "Do czysta" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Jedna z instalacji Mariny Abramović, które można zobaczyć w ramach wystawy "Do czysta" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu/fot. Apolonia Cichocka

Kuchnia jest azylem. W jej pracach to metafora domu, rodzinnego ciepła Bogusław Deptuła

- W jej przypadku wykorzystanie jedzenie nie było równe wyłącznie konsumpcji. Z jego pomocą, czasem w bardzo brutalny sposób starała się zwrócić uwagę na to, co aktualnie dzieje się na świecie. To często były przeżycia graniczne, katarktyczne, ale od tego właśnie jest sztuka - tłumaczył gość Czwórki zwracając uwagę, na to w jaki sposób jej działania artystyczne nawiązywały do bałkańskiego pochodzenia artystki, doświadczenia komunizmu i wojny.

Jedna z instalacji Mariny Abramović, które można zobaczyć w ramach wystawy  "Do czysta" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Jedna z instalacji Mariny Abramović, które można zobaczyć w ramach wystawy "Do czysta" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu/fot. Apolonia Cichocka

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której razem z gościem "Sztuki jedzenia", historykiem sztuki Bogusławem Deptułą komentowaliśmy działania twórcze "artystki obecnej". W audycji znalazł się także zapis rozmowy autorki wystawy "Do czysta", w której opowiada o założeniach swoich prac i artystycznych manifestach, które wyrażała za pomocą sztuki performatywnej.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Bogusław Deptuła (historyk sztuki, autor książki "Literatura od kuchni")

Data emisji: 7.04.2019

Godzina emisji: 13.07

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w muzyce można odnaleźć wątki kulinarne?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:06
Opera Rara ze Smakiem to cykl wydarzeń organizowanych w ramach krakowskiego festiwalu operowego. Związków między sztukami pięknymi i kulinariami nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Jonderko: na świat patrzę w kadrach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 13:58
- Dla mnie życie i pasja są na tej samej szali - zdradza w Czwórce fotografka Karolina Jonderko. - Każdy projekt, którego się podjęłam powstawał w skrajnie inny sposób - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń