Z kina na talerze. Gdy filmy dostarczają inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:24
Trwa Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. W tym roku zabrakło na nim sekcji kulinarnej, ale nie oznacza to, że wątków kulinarnych nie ma. Kulinarne inspiracje w filmach wyszukuje Inessa Kim, miłośniczka gotowania. 
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w domu
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w domuFoto: mat. promocyjne

W tym roku na Festiwalu Pięciu Smaków znalazły się: Retrospektywa: Wong Kar Waia, Nowe Kino Azji, filmy z Birmy czy Tajwanu. 

- To trochę jest zboczenie zawodowe - przyznaje Inessa Kim, kucharka, miłośniczka gotowania. - Uwielbiam filmy stricte kulinarne, mam kilka swoich ulubionych, ale lubię też obrazy, w których wątki kulinarne tylko pojawiają się co jakiś czas. Oglądając te filmy, obserwuję gotujących, patrzę, jakich technik używają, jakich przypraw dodają. Przyglądam się, jak podawany, serwowany i zdobiony jest talerz. Dużo się uczę - dodaje. 


Posłuchaj
07:34 czwórka sztuka jedzenia 29.11.2021.mp3 Inessa Kim opowiada, jak inspirują filmy i doświadczenia z dzieciństwa (Sztuka Jedzenia/Czwórka)

Gość Beaty Kwiatkowskiej przyznaje, że mimo bacznego przyglądania się kuchni filmowych bohaterów nie zwraca zbyt dużej uwagi na szczegóły. Na jedzenie patrzy jako na aspekt życia, który zbliża.  

- Jedzenie przełamuje lody, to coś ponadnarodowego - mówi. - Jeśli spotykam jakąś osobę i chcę nawiązać kontakt, to zaczynam mówić o jedzeniu. Poznaję wielu smakoszy. 

Okazuje się, że jedzenie jest też świetnym "językiem" wyrażania uczuć. - Językiem miłości Koreańczyków jest jedzenie, częstowanie, dbanie o drugiego człowieka - podkreśla gość Czwórki. - Mamy okazują miłość dzieciom, pieczołowicie układając im jedzenie na lunch na wycieczki. W Korei dużą uwagę zwraca się na smak i wygląd. Lunche pakowane dzieciom są pięknie ułożone i apetyczne - tak, żeby aż się chciało je zjeść - dodaje. 

Inessa Kim przypuszcza, że właśnie w tych lunchach kryje się tajemnica zdrowego koreańskiego jedzenia. Posiłek szykowany dzieciom zawsze jest zbilansowany, zawiera zdrowe węglowodany, białko, tłuszcz. 

Nie tylko miłość rodzicielska wyrażana jest przez jedzenie. - Kuchnia azjatycka pełna jest afrodyzjaków - mówi Inessa. - Jest bogata, aromatyczna - dodaje. Gość Beaty Kwiatkowskiej podkreśla dostępność świeżych owoców morza w Korei, ale zdradza, że swego męża zachwyciła specjalnym makaronem, na zimno, z warzywnymi dodatkami. 


***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Inessa Kim (miłośniczka gotowania)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 13.34

pj

Czytaj także

Tożsamość w smaku. O kinie koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 16:00
Od piątku w kinach, od dawna w sklepach. - Minari to niezwykła roślina, która rośnie tam, gdzie się ją zasieje. Mówi, się że to pietruszka japońska, dodatek niezbędny w koreańskiej kuchni, zwłaszcza do robienia kimchi - opowiada Iza Wierzbińska z Best Filmu, dystrybutora filmu "Minari".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaszanka i czarna polewka. Międzynarodowe odsłony krwistych dań

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 15:59
Aby w kinie pokazać krew, ekipy filmowe uciekały się do przeróżnych sztuczek. Wykorzystywano ketchup, dżemy, sok malinowy. Jednak filmowcy korzystali też z kulinarnych odkryć. Przepisy na przeróżne odsłony dań z krwi wiele im podpowiadały. Bez problemu odnajdziemy je w kuchni całej Europy.
rozwiń zwiń