Biologia i design. Produkcja bez odpadów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:38
Od 2021 roku w krajach UE ma obowiązywać zakaz sprzedaży opakowań foliowych. Być może świetną alternatywą dla nich są kompostowalne i jadalne opakowania Róży Rutkowskiej. 
Audio
  • Róża Rutkowska opowiada o połączeniu biologii i designu (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Kombucha, czyli napój uzyskany z fermentacji grzybka herbacianego
Kombucha, czyli napój uzyskany z fermentacji grzybka herbacianegoFoto: Shutterstock.com/Zarzamora

- Myślę, że odległe dziedziny są bardzo sobie bliskie - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Działam na dwóch odległych biegunach: biologii i designu - dodaje. 

Dzięki temu połączeniu już dziś możemy cieszyć się niepowtarzalnymi opakowaniami, de facto produkowanymi przez mikroorganizmy. 

Przyszłość widzę w biologii i mikroorganizmach Róża Rutkowska

- Początkowo moja praca to było łączenie tych dwóch odległych dziedzin. Trochę zabawa słowami "robienie" i "rośniecie" - wyjaśnia Róża Rutkowska. - Bo, jeśli materiały mogą rosnąć to jak będziemy nazywali produkcję tych materiałów? Robieniem czy rośnięciem? - pyta. 

Materiał, z którego wykonane są opakowania Róży Rutkowskiej to produkt fermentacji. Jak to dokładnie wygląda? Czym jest SCOBY? Co ma z tym wspólnego dziś popularna kombucha? O tym w rozmowie ze "Sztuki jedzenia"

W audycji sprawdziliśmy też jadalne tkaniny, bo istnieją już suknie ślubne z kukurydzy, ręczniki z soi czy bluza z mleka. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Róża Rutkowska (designerka)

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 13.24

pj/ac

Czytaj także

Co jedli literaci? Czy Kafka gustował w miso?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 10:00
- Gdy dostałam do tłumaczenia książkę "Zupa Franza Kafki" Marka Cricka zachwyciłam się nią - mówi Anna Bańkowska, tłumaczka. - Jednak ja przy pracy zapominam o jedzeniu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bankiety w Hollywood. Na wystawne posiłki trzeba zaczekać

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 12:26
Wielkie gale oskarowe, to nie tylko wyczekiwanie na upragnioną statuetkę, ale także na... kolację. Dlaczego większość zaproszonych gości zjada pierwszy posiłek po 22.00, kto przynosi na galę swoje własne jedzenie i z czym wiązało się słynne zamawianie pizzy do Dolby Theatre?
rozwiń zwiń