Co jedli literaci? Czy Kafka gustował w miso?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 10:00
- Gdy dostałam do tłumaczenia książkę "Zupa Franza Kafki" Marka Cricka zachwyciłam się nią - mówi Anna Bańkowska, tłumaczka. - Jednak ja przy pracy zapominam o jedzeniu - dodaje. 
Audio
  • Anna Bańkowska opowiada o książce "Zupa Franza Kafki" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free Photos/Pixabay

- To zawsze wielka radość dla tłumacza, jeśli się zakocha w tłumaczonej książce - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Najwięcej radości sprawiły mi poetyckie przekłady - dodaje. 

Anna Bańkowska zdradza jakie przepisy z książki przetestowała. Wyjaśnia też czemu skorzystała z pomocy innego tłumacza i dlaczego najmniej przypadł jej do gustu przepis dedykowany Jane Austen. 

Crick wyobraził sobie, jak dany autor zachowałby się w kuchni, jak mógłby się zachować, co byłoby w jego stylu Anna Bańkowska

Tłumaczka podkreśla, że przepisów serwowanych przez Marka Cricka nie znajdziemy w książkach poszczególnych autorów. Opisał on 14 przepisów kulinarnych głosami słynnych pisarzy od Homera po Irvine'a Welsha. 

Anna Bańkowska to znakomita tłumaczka, ale dodatkowo znawczyni twórczości Agathy Christy - takiej okazji nie mogła przegapić Beata Kwiatkowska, która zapytała swego gościa, jak autorka kryminałów radziła sobie w kuchni i co lubiła jeść? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Anna Bańkowska ( tłumaczka książki "Zupa Franza Kafki", agatholog)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 13.19

pj/ac

Czytaj także

Kulinarne kryminały - zbrodnia z jedzeniem w tle

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 15:15
- W tej literaturze najbardziej odpowiada mi merytoryka kulinarna. Można na przykład dowiedzieć się, jak funkcjonuje restauracja, lub co to jest "mise en place" - mówi w Czwórce o prozie Toma Hillenbrand'a autor komiksów Mateusz Szlachtycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń