Bankiety w Hollywood. Na wystawne posiłki trzeba zaczekać

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 12:26
Wielkie gale oskarowe, to nie tylko wyczekiwanie na upragnioną statuetkę, ale także na... kolację. Dlaczego większość zaproszonych gości zjada pierwszy posiłek po 22.00, kto przynosi na galę swoje własne jedzenie i z czym wiązało się słynne zamawianie pizzy do Dolby Theatre?
Audio
  • Bankiety w Hollywood. Kto przychodzi na wręczenie nagród z kanapkami? (Sztuka jedzenia/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: RPBaiao/Shutterstock.com

twój vincent 1200.jpg
"12 obrazów na sekundę" Sean Bobbit o kulisach filmu "Twój Vincent"

- Hugh Welchman po nominacji za film "Piotruś i Wilk" w 2008 roku znalazł się na liście gości zaproszonych na ekskluzywny Bal Gubernatora - mówiła Dorota Kobiela, współautorka filmu "Twój Vincent". - Mówił, że uczestnictwo w imprezie i kosztowanie dań, które na niej podawano było równie ekscytujące, jak nominacja do nagrody Oscara - wspominała.

Reżyserka opowiadała dlaczego nikt nie próbuje potraw serwowanych na bankiecie Vanity Fair, gdzie posiłki podawane są ironicznie,  kto i dlaczego przynosi na galę kanapki. Opowiedzieliśmy też o tym co jadał Vincent van Gogh.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której razem z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, autorką książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej" rozmawialiśmy o wątkach kulinarnych w oscarowych filmach. Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że na oscarowej gali podano kurczaka w panierce? Co ta potrawa symbolizuje w Stanach Zjednoczonych? Jak filmuje się kulinaria w kinematografii japońskiej? Co ukryte jest pod siedzeniami w Dolby Theatre? M.in. o tym, w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej"; Dorota Kobiela, Sean Bobbit

Data emisji: 3.03.2019

Godzina emisji: 13.24

ac/kd


Czytaj także

Co jadał Jan III Sobieski? Co słała mu Marysieńka?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 14:48
- Jan III Sobieski był wielkim smakoszem - mówi Adrian Ordakowski, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Teraz badamy jego korespondencję z Marysieńką, w których jest niewiele kulinarnych fragmentów, ale są to bardzo smakowite kąski - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jedli literaci? Czy Kafka gustował w miso?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 10:00
- Gdy dostałam do tłumaczenia książkę "Zupa Franza Kafki" Marka Cricka zachwyciłam się nią - mówi Anna Bańkowska, tłumaczka. - Jednak ja przy pracy zapominam o jedzeniu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2019: Najlepszy film - "Green Book"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 05:00
Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej przyznała nagrodę w kategorii "Najlepszy film". Statuetkę zdobyli twórcy filmu "Green Book" w reż. Petera Farelly'ego z Viggo Mortensenem i Mahershalą Ali w rolach głównych.
rozwiń zwiń