Od opon do kulinarnych wyróżnień - historia przewodnika Michelin

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:00
W tym roku przewodnik Michelin obchodzi 120. rocznicę istnienia. Biblia smakoszy i poszukujących najlepszych restauracji na całym świecie ma ciekawą historię i przyznaje najważniejsze w świecie kulinarnym wyróżnienia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky

Pasja, szacunek dla klienta i produkty są niezbędne, jeśli chce się myśleć o gwiazdce Michelin. Niezbędny jest też dobrze zgrany zespół Philippe Mille

W 1900 roku Bracia André i Edouard Michelin wpadli na genialny od strony marketingowej pomysł. Aby sprzedawać więcej opon, postanowili zachęcać kierowców do podróży. Jak? Przy pomocy stworzonego przez siebie przewodnika. - W tym przewodniku oprócz adresów warsztatów samochodowych, stacji paliw, sklepów z częściami zamiennymi i miejsc noclegowych oraz map i planów miast, wymienione były także najlepsze kulinarne miejsca na mapie Francji, aby zaspokoić gusta najbardziej wymagających gurmandzistów - opowiada Sylwia Sasal. 

Posłuchaj
18:03 [CZWORKA]Sztuka jedzenia 16 sierpień 2020 gwiazdka.mp3 Historia przewodnika Michelin i najlepszych na świecie restauracji (Sztuka jedzenia/Czwórka)

Pomysł wypalił, i to jak! Przez pierwsze 20 lat przewodnik był dystrybuowany bezpłatnie. Wiele lat później stał się marzeniem restauratorów, z których najlepszym autorzy zaczęli przyznawać gwiazdki. - W 1926 roku wprowadzono pierwszą gwiazdkę Michelin, a w 1931 drugą i trzecią. Ustalone wówczas kryteria i kategorie obowiązują do dziś - mówi rzeczniczka prasowa kampanii French Touch

Inspektorzy pojawiają się w restauracji anonimowo i mogą to robić kilka razy w roku Sylwia Sasal

Jeśli chodzi o gwiazdkę Michelin, to inspektorzy oceniają wyłącznie to, co znajduje się na talerzu. Za wystrój czy wszelkie udogodnienia w lokalu przyznaje się natomiast komplet sztućców Michelin. - Jedną gwiazdkę przyznaje się restauracji, która jest najlepsza w swojej kategorii, dwie - za rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, trzy - za wyjątkową kuchnię wartą podróży - wyjaśnia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

Posłuchaj także:

Gotowanie staje się sztuką, kiedy stworzone danie wywołuje emocje. Dla mnie to spełnienie mojej pracy Wojciech Modest Amaro

Pierwszą gwiazdkę Michelin w Polsce otrzymała restauracja Wojciecha Modesta Amaro i utrzymuje ją już od siedmiu lat. Potem inspektorzy wyróżnili także restaurację Senses, prowadzoną przez Andreę Camastrę.  W tym roku publikacja przyniosła trzecią w historii gwiazdkę dla polskiej restauracji. Otrzymała ją restauracja Bottigliera 1881 w Krakowie, w której szefem kuchni jest Przemysław Klima. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Sylwia Sasal (rzeczniczka prasowa kampanii French Touch)

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:00
Z siostrą Agatą, autorką ilustracji, wydała właśnie książkę kulinarną dla dzieci "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni". O tym szczególnym wydawnictwie, łączącym kuchnię i sztukę, opowiada Beacie Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sznycel wiedeński - narodowe danie Austriaków, choć korzenie ma lombardzkie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:21
Sznycel wiedeński to najsłynniejszy kotlet na świecie. Im większy, tym lepszy, a w dodatku jego nazwa "wiener schnitzel" jest chroniona prawem. 
rozwiń zwiń