Szef kuchni. Jak zostać kulinarnym artystą?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:59
Jest mistrzem, artystą, czasem musi być po prostu dobrym rzemieślnikiem, a czasem żołnierzem. Szef kuchni - czy, aby nim zostać, wystarczy tylko doskonałe wyczucie smaku?
Audio
  • Sprawdzamy, jak zostać szefem kuchni i kto odnajdzie się w tej pracy (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pikselstock/Shutterstock.com

michał bryś pap 1200.jpg
Michał Bryś i jego kuchnia jak muzyka The Rolling Stones

Rola szefa kuchni zmieniała się przez lata. Od zwykłego kucharza do roli artysty. Kiedyś, aby stać się szefem kuchni trzeba było skończyć technikum gastronomiczne, dziś są to zagraniczne staże w najlepszych restauracjach na świecie. Jak przekonywał Michał Bryś, z wykształcenia aktor, zawodowo producent telewizyjny, dziś szef kuchni, by zdobyć ten zawód i się w nim odnaleźć, wcale nie trzeba kończyć specjalistycznych uczelni. - Sam pracowałem wcześniej w show-biznesie, a moją inspiracją do gotowania i tworzenia nowych dań jest muzyka. W karcie mojej restauracji znaleźć można było danie, czarny deser o nazwie "Pain It Black", czyli tytuł utworu mojego ulubionego zespołu The Rolling Stones – opowiadał.


harry potter kuchnia 1200.jpg
Magia na talerzu, czyli przysmaki rodem z Hogwartu

Praca szefa kuchni jest dziś prestiżowa, ale i ciężka, czego akurat goście restauracji nie widzą, więc także nie doceniają. Jakie cechy powinien mieć dobry szef kuchni i czy każdy może odnaleźć się w tej pracy? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Mówiliśmy także o światowej sławy uczelniach, które kształcą przyszłych szefów kuchni - jak wygląda tamtejsza edukacja? Zgłębiliśmy też kilka tajników savoir-vivre’u i sprawdziliśmy, jak jeść, by szefa kuchni nie zdenerwować, oraz zajrzeliśmy do restauracyjnej kuchni, by sprawdzić, jak wygląda dzień Jana Paszkowskiego, mistrza gotowania, który z wykształcenia jest... muzykiem.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/mz

Czytaj także

Sushi - dla Japończyków, jak dla Polaków bigos

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:02
Sushi to potrawa, która podbiła serca smakoszy i wielbicieli zdrowego trybu życia na całym świecie. - To tradycyjna potrawa z Japonii, której jednak nie jada się tam często. Mniej więcej tak, jak Polacy spożywają bigos - opowiadał Marcin Bruczkowski, pisarz, który 10 lat spędził w Kraju Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznając kuchnie świata - podróże kierowane smakiem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:05
- Gdy podróżuję, coraz częściej do różnych krajów prowadzą mnie ich kulinaria - opowiada w Czwórce Marta Gawrychowska, podróżniczka i autorka bloga "Podróże od kuchni". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Być kolejarzem. Jak wygląda ten zawód od kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:56
Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń