X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ranking raperów. Kto ma najbogatszy zasób słów?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Zaproszony do Czwórki Mateusz Sawka w "Pierwsze słyszę" opowiada o "Słowniku polskich raperów". Postanowił w nim policzyć, jak zróżnicowane jest ich słownictwo. Kto znalazł się w czołówce, a kto na szarym końcu? No i jak powstał ten projekt?
Audio
  • Jak bogate jest słownictwo polskich raperów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Według badania przeprowadzonego przez Mateusza Sakwę, to właśnie Tau używa najbogatszego zasobu słów wśród polskich raperów
Według badania przeprowadzonego przez Mateusza Sakwę, to właśnie Tau używa najbogatszego zasobu słów wśród polskich raperówFoto: Polskie Radio

- Motywacją do przeprowadzenia tych badań był podobny ranking przeprowadzony wśród raperów amerykańskich. Chciałem w Polsce coś takiego odtworzyć - mówi Mateusz Sawka.

Podstawą tego cyfrowo-humanistycznego badania jest odpowiedni algorytm, a składało się ono z kilku etapów - selekcji i analizy tekstów oraz wizualizacji rezultatów. W swoim projekcie Mateusz Sawka sprawdził pierwszych 10 tysięcy słów z dorobku raperów, cieszących się największym uznaniem wśród krytyków i publiczności. Którzy z nich znaleźli się w czołówce?

Mateusz Sawka Wykorzystując niewielką liczbę słów, też można przekazać coś ciekawego. Ważna jest forma tekstu

Niekwestionowanym faworytem jest Tau, na drugim miejscu plasował się Mezo, natomiast na trzecim L.U.C. A kto znalazł się w ogonie rankingu? Gdzie można sprawdzić rezultaty badania Mateusza Sawki oraz jakie metodologiczne poprawki należałoby do niego wprowadzić? Między innymi tego dowiecie się z nagrania rozmowy w "Pierwsze słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Sawka (autor "Słownika polskich raperów") 

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 8.13

jsz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hip-hop hermeneutyczny. Jak powstaje rap Faziego?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:50
- Teksty, które piszę "na kolanie", są w miarę proste i przejrzyste. Dużo częściej jednak kombinuję, bawię się metaforami i wtedy wychodzą mi zdania pokręcone jak ja - mówi Krzysztof "Fazi" Milerski, współzałożyciel legendarnego składu Nagły Atak Spawacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mówimy po turecku. "Język jak konstrukcja dzidy bojowej"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 13:40
Kiecka, baran, baca, kawa - tych słów nie byłoby w naszym języku, gdyby nie... Turcy. Czy to oznacza, że mamy szansę stać się mistrzami mowy tureckiej?
rozwiń zwiń