Nietypowa architektura. Mały metraż to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 10:10
The Collective Stratford w Londynie, czy Dom Kereta w Warszawie - to projekty architektoniczne, które pokazują, że być może wcale nie potrzebujemy dużego mieszkania na kredyt do końca życia.   
Audio
  • Czy da się mieszkać na 12 metrach kwadratowych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Architekt Jakub Szczęsny podczas otwarcia Domu Kereta - najwęższego domu na świecie. Warszawa, 20. 10. 2012
Architekt Jakub Szczęsny podczas otwarcia Domu Kereta - najwęższego domu na świecie. Warszawa, 20. 10. 2012Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

The Collective Stratford, którego wzniesienie planowane jest we wschodniej części Londynu to nie będzie ani prestiżowy biurowiec, ani apartamentowiec dla bogatych. Przeciwnie, to przykład nowoczesnego budownictwa socjalnego z mikro-mieszkaniami, biurami do co-workingu oraz przestrzeniami publicznymi dla okolicznych mieszkańców. - Projekt ten zaliczyłbym do ciekawych, eksperymentalnych rozwiązań. Nie wiem, czy ma szanse na upowszechnienie, na przykład w Polsce. Nasze zapotrzebowanie na izolację i bliskość wiąże się z kulturą, a to zmienia się bardzo powoli - mówił architekt Jan Strumiłło.

Sprawdź też:
Zamek Królewski Warszawa 1200x660.jpg
Zamek Królewski w Warszawie od kuchni

W Warszawie takie mikro-mieszkanie powstało już w 2012 roku, a zaprojektował je Jakub Szczęsny. - Dom Kereta znajduje się przy ulicy Chłodnej, gdzie znajdziemy chyba wszystkie możliwe style architektoniczne. Ta minimalna przestrzeń do życia nawiązuje do tradycji Le Corbusiera. Dom Kereta ma jedynie 152 cm szerokości, a cała komunikacja w nim odbywa się schodami - wyjaśniał Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dlaczego mieszkaniu w szczelinie między przedwojenną kamienicą na Żelaznej 74 i peerelowskim blokiem na Chłodnej 22 patronuje węgierski pisarz Etgar Keret? Co w nim będzie robił pianista i kompozytor Marcin Masecki? Oraz jak w nowym budownictwie powstają "getta"? Tego dowiecie się słuchając materiałów reporterskich przygotowanych przez Dominikę Klimek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 8.14

jsz/mz

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa subiektywnym okiem jej mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:27
Gośćmi Kamila Jasieńskiego w "Pierwsze słyszę" byli tym razem zapaleni Warszawiacy i blogerzy współtworzący stołeczną "Pańską skórkę" - Mateusz Kaczyński i Andrzej Jędrzejczak. Co "eleganckiego", a co "frajerskiego" wydarzyło się w Warszawie w zeszłym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum OdBudowy. Nie tylko dla miłośników architektury

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 12:29
Muzeum OdBudowy ma stać się instytucją "od budowy" - będą tam m.in. eksponowane dokumenty i projekty architektoniczne stołecznych budynków, czy archiwalne fotografie dokumentujące nieistniejące już obiekty.
rozwiń zwiń