Festiwal Filmów Kultowych. Święto kina gatunkowego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 12:30
To objęte patronatem Czwórki wydarzenie na 20. jubileuszową edycję przenosi się z Katowic do Gdańska. - Na wybrzeżu marka Filmów Kultowych nie jest dobrze znana, dlatego teraz przecieramy tu szlaki - mówili w z rozmowie z Mateuszem Kulikiem organizatorzy wydarzenia Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna.   
Audio
  • Co w programie 20. edycji Festiwalu Filmów Kultowych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Na Festiwalu Filmów Kultowych nie zabraknie filmowych propozycji dla fanów kina grozy (zdjęcie ilustracyjne)
Na Festiwalu Filmów Kultowych nie zabraknie filmowych propozycji dla fanów kina grozy (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Stock-Asso/Shutterstock.com
Posłuchaj też:
Dave McKean PAP 1200x660 .jpg
Dave McKean: komiks jest moją pierwszą miłością

W ciągu ośmiu dni na publiczność Festiwalu Filmów Kultowych czeka aż 50 produkcji, wykłady o zapomnianych epizodach z historii kina oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi i wydarzenia towarzyszące. - Ideą tego festiwalu jest spojrzenie wstecz. Nie prezentujemy premier, a rozkoszujemy się tym kinem, które kochamy z przeszłości - wyjaśniali Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna.

Wyjaśniając kryterium doboru filmów do festiwalowego programu, zaproszeni organizatorzy mówili też, czym dla nich jest "kultowość" w kinie. - To termin trudny do zdefiniowania, bo dla każdego znaczy coś innego. Kultowy to film, który przez jakąś grupę widzów oglądany jest wielokrotnie - przekonywali.

Sprawdź też:
brudny henryk 1200.jpg
"Brudny Henryk". Powrót PRL-u w uniwersalnym stylu retro

Aby utrzymać Festiwal Filmów Kultowych w oldskulowym klimacie, jego projekcje i wydarzenia będą się odbywały, już od 9 czerwca, w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej. - Jeden z filmów pokażemy na złomowisku - zdradzali Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna.

Więcej informacji o programie objętego Czwórkowym patronatem Festiwalu Filmów Kultowych zdobędziecie słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna (organizatorzy Festiwalu Filmów Kultowych)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz/mz

Czytaj także

Kino w Trampkach. Jak robić filmy dla młodego widza?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 15:00
Na to pytanie próbują odpowiedzieć organizatorzy "Kina w trampkach" - przedsięwzięcia, które ma promować inteligentne i prowokujące do myślenia filmy dla młodziaków.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splat!FilmFest. Różnorodność w kinie grozy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:25
- Na Splat!FilmFest kategorię kina grozy traktujemy trochę jak duży worek. Są tu nie tylko filmy, które straszą ale także takie, które obrzydzają - mówiła w rozmowie z Kasią Dydo Monika Stolat, dyrektorka artystyczna Splat!FilmFest. Czy Polska jest mocna w horrorach?
rozwiń zwiń