Kanye West. "Każdy geniusz jest świrem"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 15:27
Dokładnie 12 lat temu, 30 sierpnia 2005 roku, ukazał się album "Late Registration" Kanye'a Westa, a singlem "Gold Digger" artysta przedarł się do mainstreamu jako raper. Utwór dziesięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Billboardu i został wyróżniony nagrodą Grammy.
Audio
  • Jak Kanye West stał się raperem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kanye West
Kanye West Foto: EPA/TANNEN MAURY/PAP
Sprawdź też:
Wu Tang Clan Stodoła Warszawa 1200x660 PAP.jpg
"Enter the Wu-Tang". Totalny hip-hopowy klasyk

"Gold Digger" pobił też rekordy najczęściej ściąganych utworów z internetu w czasach, gdy królowały jeszcze płyty CD. - Kanye West to dla mnie niejednoznaczna postać - mówi Maciej Majewski, dziennikarz muzyczny związany m.in. z "Metal Hammer". - To przede wszystkim fantastyczny producent.  Nie boi się mieszać i próbować nowych gatunków - przekonuje rozmówca Martyny Ogonek, dla którego najciekawsze były początki twórczości rapera. 

- Kanye West długo starał się udowodnić światu, że jest świetnym raperem, a nie tylko "beat makerem" - mówi Jacek Sobczyński z magazynu "Newonce Paper". Z kolei Gargamel, prowadzący Czwórkową audycję "Pogłos", opowiada o raperze m.in. z perspektywy wizerunku "villana" tworzonego przez media i tabloidy. - Ludzie tak go widzą. On sam zresztą niektóre rzeczy robi, żeby taki wizerunek tworzyć. A ja najbardziej szanuję go za podejście, jakie ma do tworzenia - wyjaśnia Gargamel.

Posłuchaj też:
Missy_Elliott_PAP_1200x660.jpg
Missy Elliott - pierwsza dama hip-hopu

Czy Kanye West jest perfekcjonistą? Którym albumem powrócił na hip-hopową scenę w wielkim stylu? Oraz jakie trendy wyznacza jego ostatni krążek "Life of Pablo"? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 7.10

jsz/jp

Czytaj także

Co każdy fan hip-hopu powinien obejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:56
Jakie są najciekawsze produkcje filmowe opowiadające o historii rapu i hip-hopu? O swoich typach w Czwórkowym poranku opowiedzieli krytyk filmowy Łukasz Muszyński oraz Andrzej Cała z portalu Noisey.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coolio. Jego "Gangsta’s Paradise" jako dzieło życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:48
8 sierpnia 1995 roku ukazał się na rynku singiel "Gangsta’s Paradise", który pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu "Młodzi gniewni" i natychmiast stał się międzynarodowym hitem. Potem Coolio wydał jeszcze osiem płyt, lecz bez większego już powodzenia.
rozwiń zwiń