Jak przeżyć najbardziej depresyjny dzień w roku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:47
Blue monday, czyli najbardziej depresyjny moment w roku, to wprowadzone na podstawie badań Cliffa Arnalla w 2005 roku określenie dnia, przypadającego w trzeci poniedziałek stycznia.
Audio
  • Jak radzić sobie podczas blue monday i skąd wzięło się to święto? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pzAxe/Shutterstock.com

- To czas, w którym człowiek zaczyna weryfikować swoje postanowienia noworoczne - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. - Dociera do nas wówczas, że nie udaje nam się ich utrzymać, a to wywołuje myśli o charakterze depresyjnym. Zderzamy się z przykrą prawdą o sobie, bo nie potrafimy być konsekwentni wobec własnych decyzji - tłumaczyła.

Jak zaznaczała ekspertka, blue monday, czyli "święto porażki", najlepiej jednak traktować z przymrużeniem oka. - By rzeczywiście udowodnić słuszność algorytmu, który miałby potwierdzać istnienie blue monday, trzeba byłoby przeprowadzić wieloletnie badania, a tego nie zrobiono. Poza tym tu jest za dużo zmiennych - każdy z nas ma inną sytuację, doświadczenia życiowe. W takich badaniach liczyłyby się także miejsce zamieszkania i warunki atmosferyczne - podkreślała w rozmowie z Czwórką.

Czy w gabinetach psychologów w blue monday rzeczywiście częściej dzwonią telefony niż w pozostałe dni stycznia? Jak środowiska naukowe traktują matematyczny algorytm z którego wyliczyć można najbardziej depresyjny dzień w roku? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 8.37

kd/kul


Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba mieć odwagę, by czasem wejść w konflikt"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 17:15
O co najczęściej kłócą się ludzie w pracy? O awans, stanowisko, pieniądze, zakres obowiązków, nagrody, dominację, złą komunikację a czasem nawet o miejsce pracy, czyli przysłowiowe biurko.
rozwiń zwiń