X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
Audio
  • Depresja w życiu zawodowym. Jak jej przeciwdziałać? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tawan Chaung/Shutterstock.com

Joanna Chatizow Depresja w kontekście samobójstwa to choroba śmiertelna. To wszechogarniający smutek, zniechęcenie, brak motywacji, obniżenie napędu. Chorzy na depresję nie są w stanie wstać z łóżka. Do tego dochodzą zaburzenia łaknienia i bezsenność

- Z roku na rok, może być coraz gorzej. Do 2020 depresja zajmie na liście chorób cywilizacyjnych WHO pierwsze miejsce - alarmuje Joanna Chatizow, psycholożka i prezeska stowarzyszenia "Aktywnie Przeciw Depresji". - Z drugiej strony to dobrze, że zaczynamy się do depresji i chorób psychicznych przyznawać. Coraz częściej udajemy się do lekarza i prosimy o profesjonalną pomoc - dodaje. A statystyki w tym względzie są nieubłagane - według danych opublikowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" jedynie w pierwszej połowie 2016 roku z powodu zaburzeń psychicznych Polacy wzięli aż 9,5 mln dni wolnych od pracy. Co może być przyczyną tak ogromnego wzrostu problemów z naszą psyche?

- To jest charakterystyka naszych czasów. Od dzieciństwa żyjemy pod presją - tłumaczy Joanna Chatizow. - Pierwszym krokiem do depresji może być na przykład wypalenie zawodowe - mówi Małgorzata Stanik, ekspertka do spraw rekrutacji. Innym istotnym problemem jest także to, jak sami pracodawcy na depresję pracowników reagują. - Reakcje mogą być róże. Coraz większa jest jednak świadomość tego, że zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do niewydajności w pracy - wyjaśnia zaproszona specjalistka.

Małgorzata Stanik W depresji ważne jest wczesne działanie i zminimalizowanie ryzyka pogłębienia choroby. Szybka reakcja jest najlepszym rozwiązaniem dla obu stron. Pracodawca powinien w tym pracownika wspierać

Czy o przebytej depresji pracodawcę informować, dlaczego choroby tej nie należy stygmatyzować oraz jak ją odróżnić od zwykłej chandry - między innymi tego dowiecie się z nagrania audycji. W "Czacie Czwórki" spytaliśmy też naszych słuchaczy, czy choroby psychiczne to dla nich ciągle temat tabu.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Joanna Chatizow (prezeska stowarzyszenia "Aktywnie Przeciw Depresji"), Małgorzata Stanik (ekspertka do spraw rekrutacji, Antal)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obniżenie nastroju - chandra czy depresja?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:35
Jesienią częściej jesteśmy smutni, przygnębieni albo źli, zazwyczaj brakuje nam ochoty na aktywne spędzanie czasu, spotkania z przyjaciółmi, uprawianie sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja. W obliczu tej choroby nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
- Warto podkreślić, że chorują coraz młodsi i coraz częściej. Depresja szczególnie zaskakuje nastolatków i studentów, których sytuacja życiowa jest dobra. Czują się wtedy winni - mówi psycholog Anna Nita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadmierna potliwość. Ma związek z psychiką?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:31
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy poceniem się, a naszym zdrowiem psychicznym - badania pokazują, że wśród osób cierpiących na tę przypadłość 21 procent ma zaburzenia nerwicowe, a 27 procent depresję.
rozwiń zwiń