Filmy postapo. Od arcydzieł do perełek kina klasy B

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:22
- Dobrze jest opowiedzieć jakąś romantyczną historię z dzieciństwa o pierwszym filmie postapokaliptycznym, który wpłynął na moją fascynację tym gatunkiem, ale takiej nie mam. Nawet jeśli oglądałem takie filmy, to nie wiedziałem, że jest to kino postapokaliptyczne, bo ten rodzaj filmów bardzo długo nie miał własnej szufladki - mówił autor książki Adam Horowski.
Audio
  • Kinowy koniec świata, czyli Leksykon filmów postapokaliptycznych (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/icheinfach

gf darwin 1200.jpg
PolskieRadio.pl Czwórka Pierwsze słyszę "Black Mirror" w polskim wydaniu. G. F. Darwin o współpracy z Netflixem

- Pamiętam, że wielki boom na kino postapokaliptyczne przypadł na rok 2012, kiedy dużo mówiło się o przepowiedni Majów. Według niej w tym właśnie roku miał się skończyć świat. Informacja skupiała bardzo dużą uwagę mediów, co nakręcało spiralę zainteresowania. Sam też wpłynąłem na tę falę. To wtedy zacząłem się na poważnie interesować tym tematem - opowiadał gość Kamila Jasieńskiego.

Jaki wpływ na rozwój kina postapo miał kultowy "Mad Max"? Czy "Terminator" jest filmem postapokaliptycznym? Którą z produkcji z lat 80. XX wieku uznaje za najlepszą spadkobierczynię "Wojownika Szos"? I w jakim kierunku, zdaniem autora będzie rozwijał się ten gatunek? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Adam Horowski (autor książki "Leksykon filmów postapokaliptycznych")

Data emisji: 08.02.2018

Godzina emisji: 8.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezręczna Cisza, ludzie z kryształu, stada Pożeraczy Snów.... Marco Kubiś o koszmarach codzienności

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 13:20
Książka Marco Kubisia "Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia" ukaże się 11 października. Z youtuberem rozmawialiśmy o starych problemach nowoczesnego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"No dno…", czyli jak Polacy postrzegają siebie samych?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 18:16
Książka Adama Leszczyńskiego "No dno po prostu jest Polska" to opowieść o tym, dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią siebie nawzajem i swojego lustrzanego odbicia. A cytaty z for internetowych przeplatają się w niej z fragmentami prozy m.in. Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Chmielarz: autor kryminałów jest jak iluzjonista

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:16
- Podejmumy z czytelnikiem grę. Machamy jedną ręką, robimy zamieszanie, a wszystko, co jest ważne, robimy tą drugą ręką - mówił w Czwórce laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. 
rozwiń zwiń