Wojciech Chmielarz: autor kryminałów jest jak iluzjonista

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:16
- Podejmumy z czytelnikiem grę. Machamy jedną ręką, robimy zamieszanie, a wszystko, co jest ważne, robimy tą drugą ręką - mówił w Czwórce laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. 
Audio
  • Wojciech Chmielarz o pisaniu kryminałów (Czwórka)
Wojciech Chmielarz i Kamila Dębczak
Wojciech Chmielarz i Kamila DębczakFoto: PR4

marek krajewski czwórka 1200.jpg
Marek Krajewski o Mocku: odkryłem jego liryczną naturę

Okazją do spotkania z Wojciechem Chmielarzem była jego nowa powieść kryminalna o komisarzu Jakubie Mortce, zatytułowana "Cienie". W audycji pisarz mówił, że na przestrzeni lat bohater jego książek, go zaskakuje. - Przy pisaniu pierwszej historii o Mortce wydawało mi się, że to prosta postać. Teraz, gdy skończyłem "Cienie", zobaczyłem, że to skomplikowany facet, który ma swoje życie wewnętrzne, kodeks wartości, z którymi nie do końca się identyfikuję - mówił gość Kamili Dębczak.

W audycji Wojciech Chmielarz zdradził jak przebiega u niego proces konstruowania kryminału. Najważniejsze według niego jest rozpisanie w punkach, kto kogo zabił i dlaczego, a potem wymyślenie, jak nasz detektyw dojdzie do sprawcy. - Ważne jest też, by zaplanować fałszywe tropy, którymi będziemy starali się zmylić czytelnika.


x 

Co ciekawe, plan wyjściowy ulega znacznym modyfikacjom podczas pisania. Wojciech Chmielarz wyjaśnił, że kiedyś wpadał w panikę, gdy okazywało się, że to co napisał, nie pokrywa się z tym, co pierwotnie zaplanował. - Teraz traktuję to jako naturalny etap pracy nad książką i wręcz czekam na ten moment, bo wtedy wiem, że trakcie pisania pojawił się jakiś ekscytujący pomysł.

Wojciech Chmielarz opowiadał, w jaki sposób zbiera informacje podczas pracy nad kryminałem. Wyjaśnił też, dlaczego nie widzi szans na uczynienia z polskich kryminałów marki międzynarodowej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 8.16

bch/kd


Czytaj także

"Czarnooka blondynka": klasyczna intryga w stylu noir

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:03
- To twórcza kontynuacja powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera, twórcy postaci Philipa Marlowa, symbolu gatunku noir - mówiła Kinga Michalska o książce Benjamina Blacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morderstwo w Orient Expressie". Historia niezwykłego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 19:33
- Agatha Christie przenosiła na papier to, co ją spotykało w życiu. Gdy pracowała jako pielęgniarka, poznała działanie przeróżnych trucizn, które potem wykorzystywali bohaterowie jej kryminałów. By zaś stworzyć "Morderstwo…", zapisała się do specjalnego klubu detektywów - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń