"Czarnooka blondynka": klasyczna intryga w stylu noir

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:03
- To twórcza kontynuacja powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera, twórcy postaci Philipa Marlowa, symbolu gatunku noir - mówiła Kinga Michalska o książce Benjamina Blacka.
Audio
  • O książce Benjamina Blacka "Czarnooka blondynka" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Nejron Photo

dom willa strach 1200.jpg
"Dziecko ognia" Thriller psychologiczny z duchami przeszłości

- W Los Angeles lat 50. ubiegłego stulecia, w biurze detektywistycznym pojawia się piękna czarnooka blondynka - opowiadała o intrydze zawartej w książce Blacka Kinga Michalska. - To prawdziwa femme fatale, która ma duży wpływ na życie głównego bohatera - detektywa. I na początek zleca mu odnalezienie swego byłego kochanka.

Jak podkreślała rozmówczyni Kasi Dydo, to początek intrygi, w której swoje miejsce będą miały wszystkie elementy klasycznego kryminału noir: walizka z podwójnym dnem, brudne sekrety znudzonych życiem bogaczy i wyjęci spod prawa Latynosi, a także mroczne dzielnice, w które lepiej się nie zapuszczać. Dlaczego jeszcze warto zajrzeć do książki "Czarnooka blondynka"? To Kinga Michalska zdradzała w Czwórce. Opowiadała także o życiu samego Benjamina Blacka, czyli tak naprawdę Johna Benville’a, uznanego irlandzkiego pisarza, dziennikarza i scenarzysty. Jako Black Benville opublikował już 10 kryminałów, powracając klimatem swoich książek do stylistyki noir, w której ów klimat jest równie ważny, jak cała intryga. Czym charakteryzują się jego powieści poza czarnym poczuciem humoru? O tym także nagraniu ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 11.47

kd/ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kartagina" - między kryminałem a literacką panoramą Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:42
- Wyrafinowany kryminał, misternie ułożona, pełna łamigłówek i niedopowiedzeń opowieść - mówiła o książce Joyce Carol Oates Czwórkowa ekspertka literacka Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń