M.I.A. na Docs Against Gravity. Dla praw wyborczych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 11:42
- Niedawno powstał film o tej artystce, zrobiony przez jej szkolnego kolegę. Pokazujemy go na festiwalu i pomyśleliśmy, żeby ją zaprosić - mówi Karol Piekarczyk z Millennium Docs Against Gravity. - 100-lecie praw wyborczych kobiet, którego świętowanie widać w naszym programie, zachęciło ją do przyjęcia zaproszenia - dodaje. 
Audio
  • Karol Piekarczyk opowiada o atrakcjach 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity (Czwórka/Pierwsze słyszę)
M.I.A.
M.I.A. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

- Film "MATANGI / MAYA / M.I.A." odzwierciedla jej karierę, ale nie jest cukierkowym dokumentem, który mówi o tym, jak ona jest wspaniała - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Jest w nim sporo materiałów, które M.I.A. sama kręciła, jak była młoda. Zawarte tu są jej ujęcia z rodzinnych stron, w filmie jest dużo intymności, widzimy jak zabiera głos w sprawach istotnych, jak szuka swoich korzeni wracając do Sri Lanki, co też słychać na jej albumach muzycznych. Artystka przyznaje, że kiedyś chciała robić filmy, nie myślała o karierze muzycznej - dodaje. 

To nie jedyny muzyczny dokument festiwalu. "MATANGI / MAYA / M.I.A", "Grace Jones" i "Silvana" stanowią swoiste trio filmowe o kobietach, piosenkarkach, emigrantkach. 

W tym roku program Millennium Docs Against Gravity jest bardzo rozbudowany. Obok filmów zaplanowano koncerty, warsztaty, dyskusje. Organizatorzy zdecydowali się połączyć świętowanie 100-lecia niepodległości Polski ze 100-leciem praw wyborczych kobiet. Czego uczą te dwa święta, kto zagra na koncertach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Karol Piekarczyk (programator sekcji muzycznej podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 8.13

pj/ac

Czytaj także

Prawa człowieka w filmie. Zbliża się kolejna edycja Watch Docs

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 13:45
- Oferta filmów dokumentalnych jest bardzo szeroka. Co roku trafia do nas prawie 1000 zgłoszeń - spośród nich staramy się wyselekcjonować najlepsze - opowiadał Konrad Wirkowski organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Jork. Najbardziej filmowe miasto świata?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:00
Martin Scorsese, Woody Allen i oczywiście Kevin, który został sam w Nowym Jorku - te postaci ze świata filmu natychmiast kojarzą się z amerykańską metropolią. Kto jeszcze?
rozwiń zwiń