X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie segregujesz - zapłacisz cztery razy więcej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:15
Kto wrzuca śmieci do jednego worka będzie płacił cztery razy więcej, niż ktoś, kto je segreguje. Taki pomysł na zmobilizowanie Polaków do sortowania ma resort środowiska. 
Audio
  • Ile może nas kosztować niesegregowanie śmieci - przegląd prasy w Czwórce (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Joanna Szubierajska opowiada o nowych przepisach mających na celu zwiększenie przetwórstwa śmieci w naszym kraju (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Segregowanie odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecie
Segregowanie odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecieFoto: KaliAntye/Shutterstock

Dziś stawki za odbiór odpadów samorządy ustalają na dowolnym poziomie. Różnica między opłatami dla segregujących i niesegregujących jest niewielka. To ma się zmienić, bo nad Polską wisi groźba wielomilionowych unijnych sankcji, bo nie odzyskujemy wystarczająco dużo surowców z odpadów. W 2020 roku powinniśmy osiągnąć 50. procentowy poziom recyklingu. Tymczasem ostatnie dane mówią o zaledwie 28. procentowym.  

- Jak pokazują statystyki, niesortowanie odpadów to nadal jest problem - mówi Joanna Szubierajska z portalu ekologia.pl. - Musimy spełnić wymogi unijne, które narzucają na nas odpowiedni poziom recyklingu. Zgodnie z nowym projektem osoby, które zadeklarują segregację odpadów zapłacą mniej. np 10 zł, ci bez segregacji 40. 

Polska musi gonić Europę. Niestety wciąż sporo nam brakuje. Obok segregacji problemem są także składowiska i wysypiska śmieci, a także braki w przetwórstwie odpadów. Joanna Szubierajska zwraca uwagę, jakie znaczenie ma to dla środowiska. Proponuje również podwyższenie opłaty recyklingowej, dla producentów towarów w plastikowych, jednorazowych opakowaniach. Jak to miałoby działać?  Jak za kilka lat powinna wyglądać polska gospodarka surowcami? O tym w materiale Mateusza Kulika.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 8.41

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamień śmieci w wyśmienite zabawki

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 09:00
- Każde dziecko ma swoje upodobania. I tym powinniśmy się kierować wybierając zabawę - mówi Pani Kredka. - Dzieci lubią eksperymentować. My w domu najczęściej robimy zabawki z odpadów - plastikowych butelek, szklanych opakowań, kubeczków po jogurtach - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklane opakowania kontra butelki PET

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:52
Przez media przetacza się burza wywołana przez post Martyny Wojciechowskiej, dotyczący opakowań szklanych i plastikowych. Julia Wizowska, na naszej antenie, wskazuje na błędy znanej podróżniczki. 
rozwiń zwiń