"Breaking Bad" - serial, którego warto... posłuchać

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 10:00
Gdyby nie seriale, prawdopodobnie nigdy nie usłyszelibyśmy piosenek w nich prezentowanych. Dziś ilustracja muzyczna staje się równie ważna, jak fabuła. 
Audio
  • Muzyka w serialach - kreuje postaci, napędza fabułę, buduje klimat (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Mural promujący serial Breaking Bad w Montrealu
Mural promujący serial "Breaking Bad" w MontrealuFoto: meunierd / Shutterstock.com

telefon muzyka internet dziewczyna 1200.jpg
Posty na Facebooku będą miały oprawę muzyczną

Czasami jest to muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby produkcji, innym razem to wybór znanych utworów, a debiutujący artyści zabiegają o wykorzystanie ich aranżacji w jednej ze znanych serii. 

Muzykę z serialu "Beaking Bad" dopasowano w taki sposób, aby uzupełniała jego mroczny klimat. Kompozycjom przyjrzał się dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. - W serialu usłyszymy głównie mieszankę muzyki instrumentalnej stworzonej przez Dave'a Portera, którego aranżacje przebiły się do szerokiego grona odbiorców właśnie dzięki serialowi - opowiadał.

- To mieszanka różnorodnych dźwięków i gatunków. Od melodyjnego popu, popisy meksykańskich mariachi po reggae - wyliczał. W jaki sposób tak duża różnorodność muzyczna zmieściła się w pięciu sezonach amerykańskiej serii? Czy ta mieszanka nie powoduje u słuchacza zgrzytu? Jak ścieżka dźwiękowa brzmi w oderwaniu od scen znanych z serialu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Marcin Kusy (dziennikarz muzyczny Polskiego Radia), Robert Cichy (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 6.30

ac/pj

Czytaj także

Od czego zależy żywotność serialu?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 10:40
Co stanowi o popularności sitcomu? Świetna fabuła i gwiazdorska obsada nie zawsze są gwarancją dobrej oglądalności. Potwierdzają to przygotowywane przez amerykańskie platformy zestawienia ratingowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sadzimy Techno Las". Fani elektroniki wracają do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 07:00
W najbliższy weeekend fani techno spotkają się w Stefanowie nieopodal Łodzi, by w ciągu dnia sadzić drzewa, zaś w nocy tańczyć do upadłego.
rozwiń zwiń