"Elegia dla bidoków". Głos niewidocznej społeczności Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:08
- Zanim sięgniemy po tę książkę warto zadbać o solidną podbudowę. Niezależnie od tego, czy będzie to książka reportażowa widziana oczami Polaka, czy film dokumentalny o Stanach Zjednoczonych - mówił prof. Bohdan Szklarski.
Audio
  • Prof. Bogdan Szklarski o niewidzialnej Ameryce, która wybrała nowego prezydenta (Stacja kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/Ronile

Gość Czwórki przekonywał, że pozycja, którą zachłysnął się świat jest dla wszystkich... którzy mają już jakąś wiedzę na temat Stanów Zjednoczonych. W rozmowie z prowadzącą, Katarzyną Dydo wyjaśniał, że warto przed lekturą dowiedzieć się czegoś więcej o amerykańskim społeczeństwie, ponieważ książka J. D. Vance'a nie jest obiektywnym przewodnikiem po USA. - Na jej stronach znajdziemy Amerykę opisywaną oczami Amerykanów, którzy patrzą na siebie i swój kraj przez pryzmat grupy społecznej, która dotąd wydawała się dla nich niewidoczna.

- Tytułowi "Hillbillys", to społeczność określana jako "biedni, ale godni" biali ludzie żyjący w rejonach postprzemysłowych i postgórniczych. Ludność która wierzy, że "godne życie" bardziej niż wykształcenie przyniesie im ciężka praca fizyczna - tłumaczył politolog.

Na czym polegają patologie społeczne opisywane przez J. D. Vance'a? Jakimi wartościami w życiu kierują się bohaterowie? Dlaczego autor postanowił skupić się na kulturze tej społeczności? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gościem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: prof. Bohdan Szklarski (politolog, amerykanista)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 10.10

ac

Czytaj także

Nela i Artur. Czy dla miłości warto poświęcić siebie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:00
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w biografii intymnej Anieli i Artura Rubinsteinów autorstwa Uli Ryciak. - Usłyszałam archiwalne nagranie z Nelą Rubinstein. Słowa, które wtedy padły, zaczęły we mnie kiełkować. Zaczęłam zgłębiać temat i nagle poczułam, że mam historię do opowiedzenia - mówi autorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimowy monarcha". Nowa wersja legendy o królu Arturze

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:27
- U Bernarda Cornwella król Artur nie jest królem, a Ginewra to przebiegła intrygantka - opowiada Kinga Michalska w Czwórce. - Pojawiają się też druidzi, tajemnicze eliksiry, zaklęcia i czary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń