Pisanie o chodzeniu. Rozmowa z Szymonem Augustyniakiem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:40
- Reżyser Werner Herzog nazwał chodzenie "podróżowaniem na stopach". Zgadzam się z tą teorią. Jedni jeżdżą na rolkach, inni samochodem, ja poznaję świat chodząc - opowiada Szymon Augustyniak, autor książki "Mimochodem o chodzeniu".
Audio
  • Chodzenie a historia świata. O książce Szymona Augustyniaka (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Szymon Augustyniak apeluje, by ruszać się jak najwięcej, bo wspaniałość świata możemy dostrzec jedynie idąc przed siebie
Szymon Augustyniak apeluje, by ruszać się jak najwięcej, bo wspaniałość świata możemy dostrzec jedynie idąc przed siebieFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Szymon Augustyniak Mówić o chodzeniu to jakby zaprosić do radia rybę i zapytać ją, dlaczego pływa. Niby odpowiedź jest oczywisty, ale czy aby na pewno?  

Gość Czwórki uważa, że chodzenie jest dla nas rzeczą tak naturalną, że przestaliśmy się nad tą czynnością zastanawiać. Tymczasem historia chodzenia to także historia butów oraz specyficzne spojrzenie na sztukę, religię, ewolucję czy wojskowość. - Wielu filozofów inspirowało się chodzeniem. Nietzsche powiedział, że nie wierzy żadnej myśli, która nie narodziła się na wolnym powietrzu - wyjaśnia Augustyniak. - Tołstoj uwielbiał chodzić, Kant też należał do "chodziarzy" - dodaje.

W jaki sposób chodzenie wpłynęło na historię religii? Po co kolekcjonuje się buty? W jakim modelu obuwia noski podwiązywało się do kolana? Z czego słyną walonki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także
rower telefon 1200 shutter.jpg
Holenderski rowerzysta nie pojedzie z telefonem w ręku

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Augustyniak (autor książki "Mimochodem o chodzeniu")

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 8.30

kul

Czytaj także

"Tragiczni". Pierwszy polski dokument o ostrokolarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 10:00
- "Ostro koło" polega na tym, że trzeba cały czas pedałować. Ten sposób jazdy sprawia, że jeżdżący nawiązuje organiczny kontakt z rowerem i zmienia mu się sposób postrzegania świata - przekonują Agata Walkosz i Jan Stąbor - twórcy filmu "Tragiczni". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Jasiński - człowiek, który fotografuje polskie rap płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:20
Nie pociąga go pstrykanie zdjęć burgerom ani dziubkom w windzie. Woli polski rap i woli robić zdjęcia... płytom. - W mojej kolekcji jest ponad 400 albumów, które sfotografowałem w różnych miejscach z kontekstem - tłumaczy Mikołaj Jasiński.
rozwiń zwiń