Emigracja zarobkowa Polaków w komiksie "Fotostory Londyn"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:41
- Spędziłem w Londynie z przerwami rok, ale komiks, który opowiada o tym mieście nie jest przełożeniem 1:1 zdarzeń, które się tam wydarzyły - mówił Dominik Sześniak, autor komiksu "Fotostory Londyn".
Audio
  • "Fotostory Londyn". O polskich imigrantach na planszach komiksu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Song_about_summer/Shutterstock

"Fotostory Londyn", Dominik Szcześniak "Fotostory Londyn", Dominik Szcześniak

- Przemyciłem w nim mnóstwo swoich wspomnień. Tych świeżych i tych już nieco zatartych, bo komiks, z przerwami powstawał przez osiem lat. Pracowałem nad nim razem z rysownikiem, Rafałem Trejnisem. Przez ten czas miałem okazję przypomnieć sobie wiele mniej i bardziej wesołych zdarzeń z tego epizodu w moim życiu - wyjaśniał.

Rysownikowi, z którym współpracowałem przygotowałem spory materiał źródłowy. Mógł odwzorowywać miejsca, które istnieją naprawdę Dominik Szcześniak

- Między mną a rysownikiem istniał pewien rodzaj milczącego porozumienia. Wiedział dokładnie, jak powinny wyglądać poszczególne postaci. Nie posiadałem zdjęć wszystkich osób, które znałem, lub z którymi współpracowałem w tamtym czasie. Zaskakiwał doskonale oddając ich wygląd. Czułem się tak, jakbym patrzył na moich kumpli z 2005 r. - mówił W Czwórce.

Które części opowieści bazują na prawdziwych historiach, a które zostały dodane przez autora? Dlaczego postanowił opowiedzieć o polskiej emigracji na planszach komiksu? Czy utrzymuje kontakt z protoplastami tych postaci i czy wie jak potoczyły się ich losy? Co na temat jego historii sądzi brytyjska ikona komiksu Peter Milligan? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dominik Szcześniak (autor komiksu "Fotostory Londyn")

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 8.35

ac/kd

Czytaj także

Cały świat komiksu przyjedzie do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 10:20
Historia festiwalu Komiksowa Warszawa rozpoczęła się w 2010 roku. Dziś jest jednym z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Paweł Timofiejuk zdradza, kto tym razem zagości w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź - polska stolica komiksu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:34
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi przyciąga tłumy. W tym roku organizatorzy zadbali o nowe atrakcje, ale nie zabraknie też stałych gości imprezy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska mistrzem Polski". Humor bez daty ważności

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 13:38
"Polska mistrzem Polski" to hasło, które na stałe zagościło w polskim słowniku. Najczęściej słyszymy go, jako komentarz przy okazji różnych wydarzeń sportowych, ale co ma wspólnego z polskim komiksem? Wyjaśniali to goście Czwórki: Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki.
rozwiń zwiń