Im więcej języków znasz, tym lepiej działa twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 15:24
Jeśli zastanawialiście się dlaczego warto zacząć uczyć się języków obcych już od najmłodszych lat, to informujemy, że eksperci znaleźli na to pytanie odpowiedź: zdolności poznawcze ludzi wielojęzycznych są ponadprzeciętne, a ich mózgi pracują na wyższych obrotach - i to do końca życia.
Audio
  • Znajomość kilku języków usprawni pracę twojego mózgu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

Razem z nauką języków poznajemy nowe punkty widzenia. Stajemy się bardziej kreatywni Małgorzata Kicana

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych daje dużo więcej możliwości. Umiejętność posługiwania się innymi językami to - jak się okazuje - trening dla naszego mózgu.

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli, że znajomość kilku języków pomaga utrzymać mózg w dobrej formie. - Sam proces uczenia się języków usprawnia jego pracę. Mózg jest mięśniem, który, jeśli się go ćwiczy, staje się bardziej wydajny. To oznacza także, że im więcej się uczymy, tym więcej jesteśmy w stanie się nauczyć - wyjaśniała Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej SWPS.

Co daje nam nauka języków w dzieciństwie, w jaki sposób pomaga nam się rozwijać, kiedy jesteśmy dorośli? Czy znając inne języki zaczynamy myśleć w inny sposób, a wielojęzyczni lepiej rozumieją inne kultury? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamila Dębczak

Materiał: Ada Janiszewska

Goście: Małgorzata Kicana dyrektor metodyczny Szkoły Językowej SWPS.

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 6.15

ac/kd

Czytaj także

W jakim języku mówisz, taki jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 15:23
Naukowcy uważają, że gdy mówimy w obcym języku, to inaczej czujemy, myślimy, a czasem nawet inaczej się zachowujemy. Może także ulec zmianie nasza orientacja w przestrzeni. A osobowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdybyś mówił po szwedzku, myślałbyś inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:56
Wszyscy mieszkańcy Ziemi używają łącznie ok. 7000 języków, a każdy z systemów lingwistycznych jest inny. Czy to oznacza, że różnimy się także sposobem myślenia?
rozwiń zwiń