Czy gdybyś mówił po szwedzku, myślałbyś inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:56
Wszyscy mieszkańcy Ziemi używają łącznie ok. 7000 języków, a każdy z systemów lingwistycznych jest inny. Czy to oznacza, że różnimy się także sposobem myślenia?
Audio
  • Czy język kształtuje sposób, w jaki myślimy? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sanneberg / Shutterstock

Karol Wielki, cesarz rzymski, powiedział: "Znać inny język, to jak mieć drugą duszę”. Od wieków naukowcy zastanawiają się, czy język faktycznie kształtuje sposób, w jaki myślimy. 

- Pomiędzy różnymi systemami językowymi, które są odbiciem różnych środowisk i kultur ludzie mówiący w tych językach rozmaicie postrzegają świat - mówiła Iwona Sołtys z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. - Postrzeganie obiektu i sposób jego opisywania różni się np. na poziomie rodzaju. Inaczej obiekt opisze Hiszpan, inaczej Niemiec, którzy tej samej rzeczy lub zjawisku nadali zupełnie inne cechy - wyjaśniała. 

Różnimy się także jeśli chodzi o rozróżnianie kolorów. Jak to możliwe? Czy Rosjanin patrząc na kolor jasnoniebieski może opisać go inaczej, niż Amerykanin? W jaki sposób różnimy się w opisywaniu zdarzeń? Dlaczego Hiszpanie lepiej zapamiętują intencje, a Anglicy osoby? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Iwona Sołtys (doktorantka Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 12.40

ac/pj

Czytaj także

W jakim języku mówisz, taki jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 15:23
Naukowcy uważają, że gdy mówimy w obcym języku, to inaczej czujemy, myślimy, a czasem nawet inaczej się zachowujemy. Może także ulec zmianie nasza orientacja w przestrzeni. A osobowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Języki obce. Zawsze warto ich się uczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:54
- Żyjemy we wspaniałych czasach. Wystarczy parę minut dziennie, aby poprawić znajmość danego jezyka. Nigdy nie jest za późno na jego naukę - mówiła w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem dr Joanna Kic-Drgas z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
rozwiń zwiń