X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy gdybyś mówił po szwedzku, myślałbyś inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:56
Wszyscy mieszkańcy Ziemi używają łącznie ok. 7000 języków, a każdy z systemów lingwistycznych jest inny. Czy to oznacza, że różnimy się także sposobem myślenia?
Audio
  • Czy język kształtuje sposób, w jaki myślimy? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sanneberg / Shutterstock

Karol Wielki, cesarz rzymski, powiedział: "Znać inny język, to jak mieć drugą duszę”. Od wieków naukowcy zastanawiają się, czy język faktycznie kształtuje sposób, w jaki myślimy. 

- Pomiędzy różnymi systemami językowymi, które są odbiciem różnych środowisk i kultur ludzie mówiący w tych językach rozmaicie postrzegają świat - mówiła Iwona Sołtys z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. - Postrzeganie obiektu i sposób jego opisywania różni się np. na poziomie rodzaju. Inaczej obiekt opisze Hiszpan, inaczej Niemiec, którzy tej samej rzeczy lub zjawisku nadali zupełnie inne cechy - wyjaśniała. 

Różnimy się także jeśli chodzi o rozróżnianie kolorów. Jak to możliwe? Czy Rosjanin patrząc na kolor jasnoniebieski może opisać go inaczej, niż Amerykanin? W jaki sposób różnimy się w opisywaniu zdarzeń? Dlaczego Hiszpanie lepiej zapamiętują intencje, a Anglicy osoby? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Iwona Sołtys (doktorantka Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 12.40

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W jakim języku mówisz, taki jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 15:23
Naukowcy uważają, że gdy mówimy w obcym języku, to inaczej czujemy, myślimy, a czasem nawet inaczej się zachowujemy. Może także ulec zmianie nasza orientacja w przestrzeni. A osobowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Języki obce. Zawsze warto ich się uczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:54
- Żyjemy we wspaniałych czasach. Wystarczy parę minut dziennie, aby poprawić znajmość danego jezyka. Nigdy nie jest za późno na jego naukę - mówiła w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem dr Joanna Kic-Drgas z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
rozwiń zwiń