Food tracki - mobilna gastronomia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:09
Polskie miasta dziś food trackami stoją. Jacek Tymoszuk do swej książki wybrał ich 47. Jakie były kryteria jego wyboru?
Audio
  • Jacek Tymoszuk, autor książki "Food Trucki - Pasja Na Kółkach" opowiada o swojej książce i gastronomii mobilnej (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Książka Food Trucki - Pasja Na Kółkach
Książka "Food Trucki - Pasja Na Kółkach"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Już dawno zainteresowałem się zjawiskiem food tracków. Poznałem kuchnię uliczną za granicą, próbowałem różnych egzotycznych potraw, brakowało mi tego po powrocie do Polski - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Miałem swojego food tracka w Gdańsku, w 2013 roku czyli momencie szczytu popularności tego typu mobilnej gastronomii - dodaje. 

Autor książki "Food Trucki - Pasja Na Kółkach" podkreśla, że mobilna gastronomia istniała w Polsce już w XX wieku. Przywołuje przykłady przedwojenne, opowieści z czasów PRLu czy początków XXI wieku. 

Food track to część mobilnej gastronomii - samochód albo przyczepa, jeden rodzaj kuchni, w której specjalizują się kucharze. Ma swoją nazwę, identyfikację i zazwyczaj fanpage Jacek Tymoszuk

- Wybierając food tracki do swej książki patrzyłem, jak auto wizualnie się prezentuje - to było pierwsze kryterium. Druga sprawa - szukałem właścicieli, którzy mają coś do powiedzenia, cechują się charyzmą, no i trzecia rzecz to smaki - wyjaśnia rozmówca Czwórki. 

Co jest najważniejsze w food tracku? Jak odnieść sukces w tym biznesie? Bez czego nie ma fajnego food tracka? O tym m.in. w nagraniu rozmowy z "Pierwsze słyszę".

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Tymoszuk (autor książki "Food Trucki - Pasja Na Kółkach")

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 8.16

pj/kd

Czytaj także

Michał Kuźmiński: umiejętność gotowania sprawiła, że staliśmy się ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:05
- Nie potrafię opowiadać bez odniesień do historii czy kultury. Najbardziej zależało mi na tym, by pokazać, jak w jedzeniu można oglądać naukę i jak przez naukę można mówić o kuchni - mówił Michał Kuźmiński, autor książki "Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowe książki kucharskie. To nie restauracja, to doznanie kulinarne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 12:26
Daniel Humm to pochodzący ze Szwajcarii szef kuchni, który jest właścicielem najlepszej restauracji na świecie. A co znajdziemy w jego książkach?
rozwiń zwiń