Bajki neutralne płciowo. Przypadek "Świnki Peppy"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 17:00
Londyńska straż pożarna skrytykowała popularną bajkę dla dzieci "Świnka Peppa" twierdząc, że słowo "strażak" (z ang. fireman) to "przestarzały stereotyp płciowy", który szkodzi próbom zatrudnienia większej liczby kobiet w tej branży.
Audio
  • Żeńskie końcówki w języku polskimi i brytyjskich bajkach dla dzieci (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Prawny/Pixabay.com

Brytyjscy strażacy wolą, by mówić o nich "firefighter", a nie "fireman". Ale nie wszyscy się z nimi zgadzają i przekonują, że sama nazwa zawodu nie powinna determinować naszego podejścia do niego. W tym gronie znajdują się także słuchacze Czwórki, których przepytywała nasza reporterka Weronika Puszkar. 

Sytuację skomentowała dla Czwórki popularna ilustratorka i animatorka kulturalna Marta Frej, która w oparciu o anegtotę o ordynatorze i operowanym synu tłumaczyła, na jakich zasadach w języku polskim funkcjonują żeńskie końcówki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 8.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tinder dla ludzi, którzy kochają nienawidzić

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:40
Randkowanie bywa skomplikowane. Czy nie byłoby łatwiej, gdybyśmy z góry wiedzieli, czego druga osoba z głębi serca nienawidzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rap Tycoon". Powstaje wirtualny raperski świat

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 12:00
Akcja gry rozpoczyna się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Gracz wciela się w rapera, który w wynajętym mieszkaniu zakłada swoje pierwsze studio muzyczne. To, jaką drogę kariery wybierze, zależeć będzie tylko wyłącznie od niego.
rozwiń zwiń