Wybory w Szwajcarii. Zostań hakerem, złam system i zgarnij kasę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 15:20
Nawet 50 tys. franków, czyli ok. 200 tys. złotych może otrzymać haker, któremu uda się włamać do rozbudowywanego właśnie przez szwajcarską pocztę elektronicznego systemu wyborczego. Akcja ma na celu uszczelnienie zabezpieczeń. 
Audio
  • Zabezpieczenia szwajcarskiego systemu wyborczego (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gorodenkoff

Szwajcaria wpadła na oryginalny pomysł przetestowania zabezpieczeń systemu przeznaczonego do głosowania przez internet. W tym kraju system e-wyborów działa od 2004 roku, a teraz proponuje się hakerom z całego świata, by próbowali się do niego włamać. Czas jest do wyborów, czyli 24 marca. - Celem tej akcji jest sprawienie, by system do głosowania był jak najbardziej bezpieczny, bo pieniądze nie są tu najważniejsze. Istotą są dane wyborców, które można uzyskać, łamiąc go - mówi dr Artur Hłobaż z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak podkreślał, w naszym kraju podobnie działa system e-pitów, jednak w przypadku Polski problemem nie są wyrafinowanie działania potencjalnych hakerów, a sam fakt, że zbyt wiele osób chce wejść na stronę w tym samym czasie.

Czy w Polsce także system e-wyborów mógłby się sprawdzić? Jakie niebezpieczeństwa - poza przeciążeniem serwerów - czekałyby na polskich wyborców? I od czego Czwórkowy ekspert zacząłby rozszyfrowywanie szwajcarskiego systemu, gdyby chciał się do niego włamać? O tym w nagraniu rozmowy, przygotowanej przez Oliwię Olczyk.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 7.16

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gry i Komputery Minionej Ery. Smak dzieciństwa we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 11:20
- To, czym się z kolegami pasjonujemy i czym chcemy się podzielić, nazywamy retroinformatyką - wyjaśnia Wojciech Frabiński, współtwórca muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, które powstaje we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królowie bawełny". Gra nie tylko dla mieszkańców Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 17:40
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stworzyło grę planszową "Królowie bawełny". Można wcielić się w niej w jednego z czterech XIX-wiecznych fabrykantów. W grę będzie można zagrać już 6 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Bednarek - dziewczyna z pływackim Oscarem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:20
-  Kiedy usłyszałam, że można przepłynąć Kanał La Manche, pomyślałam, że fajnie byłoby się z tym zmierzyć. Dlatego trzy lata temu zaczęłam pływać na wodach otwartych i przepłynęłam Catalinę - opowiada Aleksandra Bednarek.
rozwiń zwiń