Takotsubo. Kiedy złamane serce boli jak prawdziwy zawał

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:56
Złamane serce to nie tylko zwykła metafora. Takotsubo, czyli zespół złamanego serca powoduje objawy fizyczne podobne, jak przy prawdziwym zawale.
Audio
  • Takotsubo - czym jest zespół złamanego serca i czy rzeczywiście można umrzeć ze smutku? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

facet mężczyzna samotność 1200.jpg
Samotność może być groźniejsza niż palenie i depresja >>>

Cierpienie psychiczne i ogromny stres często przekładają się na ból fizyczny, mogą powodować podobne do bólów wieńcowych dolegliwości w klatce piersiowej, duszności, zmiany w zapisie EKG, podwyższony poziom enzymów sercowych i biomarkerów. - Takotsubo to rodzaj kardiomiopatii, czyli ostrego schorzenia mięśnia sercowego. W pierwszej fazie przypomina zawał i zwykle tak jest rozpoznawany - mówił lek. rodzinny Michał Sutkowski.

To prawdziwa jednostka chorobowa, do której dochodzi pod wpływem silnych negatywnych emocji. - Złamanie serca związane jest z rozczarowaniem, ogromnymi, zaprzepaszczonymi nadziejami. To wywołuje takie kombo emocji: stres, smutek, złość i lęk że zaczynamy się fizycznie gorzej czuć. na dłuższą metę nie możemy spać w nocy, nie mamy apetytu, ciało jest osłabione, gorzej nam się oddycha. To szok, który może trwać nawet kilka dni - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.

A co rzeczywiście oznacza słowo takotsubo i co wspólnego z naszym sercem mają ośmiornice? I czy zespół złamanego serca może być choroboą śmiertelną? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 8.10

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paragelia - gdy smutek dopada, a ty się śmiejesz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:20
- Zjawisko spontanicznego, bardzosilnego i niepohamowanego śmiechu to paragelia - wyjaśnia Ewa Polak, psycholog. Nerwowy śmiech moż być czymś niegroźnym, choć bardzo krępującym, ale może być też objawem zaburzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solomoon - miesiąc miodowy na opak

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:30
Podróż poślubna, by nacieszyć się sobą nie jest jedynym sposobem na uczczenie początku wspólnego życia. Niektóre pary decydują się miesiąc miodowy spędzić przed ślubem i w pojedynkę.
rozwiń zwiń