Otwarta Ząbkowska znów zaprasza na Pragę

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 12:01
Od pięciu lat organizowana jest Otwarta Ząbkowska. Już drugi rok jej wydarzenia przyciągają mieszkańców i turystów nie tylko w weekendy, ale i powszednie dni tygodnia. 
Audio
  • Anna Madejska i Paulina Dmitruk zapraszają na Otwartą Ząbkowską (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Otwarta Ząbkowska 2018
Otwarta Ząbkowska 2018Foto: Otwarta Ząbkowska/mat.pras.

Otwarta Ząbkowska to formuła działań artystycznych, która wyniknęła z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności, przypomnienia, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od ich pojawienia się na Pradze blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica Ząbkowska co roku staje się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim spotkań. Przez okres dwóch miesięcy mieszkańcy mają szansę odetchnąć od spali, hałasu aut, a w zamian skorzystać z proponowanych atrakcji lub spokojnie przespacerować się ulicą. 

- Pierwszy weekend Otwartej Ząbkowskiej już na nami. Był to weekend przygotowujący do tego, co będzie się działo przez całe wakacje - wyjaśnia Paulina Dmitruk, koordynatorka festiwalu. - Kolejny weekend to inauguracja głównych wydarzeń. Przygotowujemy się do tego, ustawiamy donice, sadzimy drzewa, ustawiamy ławki - dodaje. 

Koordynatorki podkreślają, że Otwarta Ząbkowska w swoich założeniach ma funkcjonować jak forum społecznościowe. Dlatego do współpracy zapraszani są wszyscy: mieszkańcy, przedsiębiorcy, aktywiści, społecznicy. - Współdziałamy ze wszystkimi - podkreślają. 

- Już 6 lipca zapraszamy na pierwszy wernisaż w Galerii Ząbkowska 11, to udostępniony przez miasto pustostan, który w wakacje zmienia się na przestrzeń wystawienniczą - mówi Anna Madejska. - Pierwszą wystawą będzie ekspozycja prac Adriana Woźnego - dodaje. 

Kogo jeszcze zobaczymy w Galerii Ząbkowska 11? W jakie dni warto się wybrać na potańcówkę na Różycu, a kiedy na wieczór DJ-ski? Po jakich miejscach oprowadzi chętnych Praska Ferajna i gdzie naprawimy rower? M.in. o tym w nagraniu z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Paulina Dmitruk, Anna Madejska (koordynatorki Otwartej Ząbkowskiej)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 8.25

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejskie place - ogniwa, łączące lokalną społeczność

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:20
- Dla nas kwintesencja placu sprowadza się do takiego miejsca, gdzie każdy może się spotkać - mówią w Czwórce Magda Grabowska i Aleksandra Literowicz z Fundacji Puszka, która wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana realizuje trzyletni projekt "Place Warszawy (do odzyskania)". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Órsynuf. Portret nieznany mieszkańców pewnej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 10:50
W dużym skrócie można powiedzieć, że Mirosław Kilijańczyk chodzi po ursynowskich mieszkaniach i robi ludziom zdjęcia. - Namawiam ludzi by pozowali mi do fotografii w miejscach, w których żyją - przyznaje autor projektu "Órsynuf". 
rozwiń zwiń