Miejskie place - ogniwa, łączące lokalną społeczność

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:20
- Dla nas kwintesencja placu sprowadza się do takiego miejsca, gdzie każdy może się spotkać - mówią w Czwórce Magda Grabowska i Aleksandra Literowicz z Fundacji Puszka, która wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana realizuje trzyletni projekt "Place Warszawy (do odzyskania)". 
Audio
  • Jak ożywić warszawskie place? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Plac Grzybowski w Warszawie
Plac Grzybowski w WarszawieFoto: Pawel Horazy/Shutterstock.com
Sprawdź też:
Dom Kereta Jakub Szczęsny PAP 1200x660.jpg
Nietypowa architektura. Mały metraż to przyszłość?

"Place Warszawy (do odzyskania)" to projekt badawczy, obejmujący swoim zasięgiem wszystkie place warszawskie, które zostaną przedstawione na specjalnie tworzonym portalu. Ogląd badawczy obejmie również miejsca o potencjale placów, skwery oraz miejsca, które pełnią ich funkcję, mimo że ich nazwa wskazuje inaczej. - Współpraca Fundacji Puszka i Bęc Zmiana da nam siłę ze zmierzeniem się z tym trudnym zagadnieniem. Nie przejmiemy roli miasta - nie wybrukujemy placów, ani nie posadzimy zieleni. Uwidocznimy jednak potencjał tych przestrzeni, wiedzę na ich temat oraz ich problemy - tłumaczą Magda Grabowska i Aleksandra Literowicz.

Jak twierdzą, dziś w Warszawie place to przede wszystkim przestrzenie tranzytowe, punkty przesiadkowe, parkingi, nie tak jak historyczne agory. - Nie są to miejsca, gdzie można się spotykać i wymieniać energią. Chcemy, aby one na nowo odzyskały taki charakter - podkreślają zaproszone ekspertki. Jak ich zdaniem tchnąć życie w place polskich miast także w porze jesiennej i zimowej, jakie miejsca w miastach Europy inspirują Magdę Grabowską i Aleksandrę Literowicz, oraz które place warszawskie należą do ich ulubionych - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Magda Grabowska i Aleksandra Literowicz (Fundacja Puszka)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieprzyjazne polskie miasta, a w Danii ludzkie korki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 18:01
- Miasta w naszym kraju są trochę nieprzyjazne, bo projektowaliśmy je z innymi założeniami - mówi Radek Gajda, architekt, urbanista. - Zwłaszcza te rozbudowywane, czy jak Warszawa odbudowywane, w latach 60. czy 70. XX wieku - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura - tu praktyka nie istnieje bez teorii

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 15:33
- Teoria w architekturze nie ma dobrej sławy. Istnieje przekonanie, że architektura powinna wyrażać się przede wszystkim przez rysunek i obiekty. Czasy wymagają jednak, żeby o architekturze pisać i dyskutować - mówiła w Czwórce Ewa Kuryłowicz z Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.   
rozwiń zwiń