X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amazonia wciąż płonie. Jak wpłynie to na nas?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:20
Miesiąc temu media na całym świecie informowały, że czeka nas gigantyczna katastrofa ekologiczna z powodu pożarów w amazońskiej dżungli. Te lasy wciąż płoną. Czy i kiedy poznamy tego konsekwencje?
Audio
  • Jakie konsekwencje dla naszej planety niosą pożary w Amazonii? (Stacja Kultura/Czwórka)
Pożar lasu w Amazonii
Pożar lasu w Amazonii Foto: Shutterstock/Jair Ferreira Belafacce

- Te pożary nie wygasły. Pojawiły się pierwsze próby rządu brazylijskiego, żeby je ugasić - mówi Maciej Okraszewski, dziennikarz portalu dzialzagraniczny.pl. - Odbyła się konferencja państw, na których terenie znajduje się Amazonia. Ustalono, że te państwa zapłacą bardzo duże pieniądze, żeby chronić las. Jak na razie to się nie materializuje. Wszystko wskazuje na to, że pożary dziś są monstrualnie większe od tego, co się działo w zeszłym roku - dodaje.

Dziś w ocenie pożarów Amazonii bazujemy na szacunkach. Wiarygodnych danych dostarczy dopiero analiza zdjęć satelitarnych, gdy pożary ustaną, czyli pod koniec roku, gdy skończy się pora sucha.  

Za pożary lasów na terenie Brazylii odpowiadają rolnicy i tamtejszy, potężny agrobiznes, wszyscy, którzy korzystają z metody wypalania lasów. - Amazonia ma bardzo żyzną glebę. Duży obszar tych ziem ma status nieuregulowany - mówi ekspert. - Wcześniej było tak, że państwowe agencje chroniące Amazonię nakładały bardzo wysokie kary na wypalających las. Natomiast dziś, gdy prezydentem jest Jair Bolsonaro, popierany przez agrobiznes, a także zielonoświątkowiec, który dosłownie odczytuje cytat z "Biblii", że powinniśmy ziemię czynić sobie podległą, tej agencji zmniejszono budżet o 25 procent, zakazano wystawiania mandatów, robienia kontroli. Wypalający czują się bezkarni - dodaje. 

Kto dziś jeszcze walczy z wypalaniem lasów? Czemu publikowanie nieaktualnych zdjęć z prawdziwymi informacjami nie służy sprawie Amazonii? Skąd możemy czerpać prawdziwe informacje na temat pożarów w Brazylii? Jakie konsekwencje dla naszej planety, a w tym Polski mogą mieć płonące lasy Amazonii, Afryki czy Syberii? O tym w rozmowie z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Maciej Okraszewski (dziennikarz portalu dzialzagraniczny.pl)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 8.25

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożary lasów w Amazonii. Brazylia zaakceptuje zewnętrzną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 21:21
Brazylia przyjmie zewnętrzną pomoc przy zwalczaniu pożarów lasów Amazonii, jeżeli będzie mogła decydować o tym, jak z niej korzystać. Przywódca tego kraju Jair Bolsonaro rozmawiał o tym z prezydentem Chile Sebastianem Pinerą. Chile zaoferowało Brazylii pomoc w postaci czterech samolotów gaśniczych.
rozwiń zwiń