Rośliny mięsożerne. Jak mogą ci pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 17:26
Dzbanecznik, muchołówka czy rosiczka to rośliny, które do życia potrzebują czegoś więcej niż tlenu i wody - mięsa. Warto wykorzystywać je w domach?
Audio
  • Rośliny mięsożerne - jak się odżywiają i czy warto hodować je w domu? (Się mówi/Czwórka)
Muchołówka to jedna z mięsożernych roślin. Jej kwiaty to śmiertelne pułapki dla owadów
Muchołówka to jedna z mięsożernych roślin. Jej kwiaty to śmiertelne pułapki dla owadówFoto: Pixabay.com/Public Domain

Czytaj także
roślina mięsożerna rosiczka komar 1200.jpg
Muchołówki, rosiczki - aby żyć, muszą jeść mięso

- Dzbaneczniki mają charakterystyczne "dzbanki", do których zwabiają owady. Te wpadają w tę pułapkę i topią się w sokach - mówiła Anna Gryz z Ogrodu Botanicznego UW. - W muchołówkach ta "pułapka" otwiera się dopiero po kilku dniach, po strawieniu owada. W rosiczkach zaś owady przyczepiają się do soków trawiennych umieszczonych na listkach.

Rośliny mięsożerne wydzielają specjalne nuty zapachowe - feromony, które zwabiają do nich owady. Ich metody "polowania" sprawdzają się nawet w mieszkaniach, w blokach i domach. Czy należy "karmić" kwiaty mięsożerne i które gatunki szczególnie polecane są do mieszkań? Na te pytania odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 16.05.2016

Godzina emisji: 15.30

kd/bch


Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosną zostań podglądaczem... ptaków!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 17:02
By z bliska obserwować zachowania tych zwierząt, wcale nie trzeba wyjeżdżać na Bagna Biebrzańskie. - W samym parku skaryszewskim w Warszawie udało się naliczyć ok. 100 gatunków - mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzęt szybko się psuje. UE chce z walczyć z producentami?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:49
Kraje UE produkują co roku 15 ton elektrośmieci. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest błyskawicznie psujący się sprzęt elektroniczny. Według raportu niemieckiego Urzędu ds. Środowiska z roku na rok coraz szybciej przestaje on być zdatny do użytku.
rozwiń zwiń