Nowy liściowy trend. Nie grabimy przed zimą

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:19
Coraz większa liczba polskich miast decyduje się nie zajmować liśćmi, które spadły z drzew. Do tej listy dołączyły ostatnio nawet krakowskie Planty. 
Audio
  • Czy lepiej nie grabić liści? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: brunkfordbraun / Foter.com

- Zakaz grabienia liści jest swego rodzaju nowością, ale pomysł jest bardzo dawny - mówi dr Anna Kalinowska, ekspertka ekologiczna ze Światowej Unii Ochrony Przyrody. - To, że liście są niezwykle potrzebne wiedziano odkąd mówi się, że "przyroda nie zna śmieci", bo wszystko jest wykorzystywane na nowo w cyklu krążenia materii.

Ze względu na zmianę klimatu właściwości wilgotnej kołderki z liści są bardzo przydatne. - Liście nie tylko odżywiają glebę, ale też nie dopuszczają do jej wysuszania - podkreśla ekspertka. - Wysuszanie jest w tej chwili ogromnym problemem. Zimowe wiatry sprawiają, że ziemia wysycha bardzo szybko - dodaje. 

Niezgrabione liście są też siedliskiem wielu zwierząt glebowych czy jeży. Korzystają z nich także ptaki i okoliczne rośliny. Dzięki nim oszczędzamy na nawozach. A co zrobić z liśćmi w przydomowych ogródkach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Wójcik

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 6.11

pj/kul

Czytaj także

Leki z warzywniaka. Czym się wzmacniać, by uniknąć przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:46
- Najbardziej skuteczne są naturalne składniki, jak kurkuma, pyłek pszczeli, czy napar z czarnego bzu. Musimy pamiętać również o odpowiedniej odzieży, bo jak mówi przysłowie: nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania – mówiła Agata Goliszewska, kosmetolog ze SkinClinic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile wody zużywasz pod prysznicem? Szybkie odpowiedzi w małym gadżecie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 12:21
Jakub Świerk, zwycięzca II edycji SingularityU Poland Global Impact Challenge 2019, swój wynalazek wymyślił pod prysznicem. Podobno tam właśnie powstają najgenialniejsze pomysły świata. 
rozwiń zwiń