X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski przemytnik w Indiach. Jak przemyca się "trąbkę" i "skrzynię"?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:04
Cezary Borowy z Polski wyjechał w latach 80. na wycieczkę biura podróży Orbis. Ciągnęło go w świat - chciał podróżować, zwiedzać. Z Londynu wyjechał do Indii, a tam został przemytnikiem. 
Audio
  • Cezary Borowy opowiada o byciu przemytnikiem w Indiach (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Książka Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach
Książka "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Chciałem wyrwać się z PRL-u, bo można tu było zarobić jedynie 20 dolarów miesięcznie - wspomina Cezary Borowiec, autor książki "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach". - Początkowo pracowałem w Londynie, "na czarno", nie można było inaczej, a kontrole były częste. Pomyślałem, że w Indiach jest podobnie, też byliśmy ścigani za pracę, ale okoliczności ciekawsze - dodaje. 

W 1987 roku Cezary Borowiec otrzymał od kolegi gazetę "Polityka", w której przeczytał artykuł o polskich grupach przemytników w Indiach. Postanowił ich odnaleźć i do nich dołączyć. - Nie wiedziałem nic: gdzie, co, kto, ale pojechałem do New Delhi, które było wtedy 10-milionowym miastem i rozpocząłem poszukiwania. Po 6 tygodniach udało mu się na nich trafić. 

Dlaczego przemyt ubrań czy sprzętu elektronicznego był bezpieczniejszy niż przemyt złota? Ile kamer i magnetowidów przemycało się "na raz"? Jakie były marzenia przemytników? Ile mieli lat? Dlaczego w dalekich Indiach przemytnicy nazywali magnetowid skrzynią, a kamerę trąbką? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 8.15

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malcolm XD: "Pastrami" dedykuję emerytom i nerdom

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:50
13 listopada ukazała się nowa książka twórcy internetowego i autora "Emigracji". - "Pastrami" to zbiór past, które w większości były już dostępne wcześniej w różnych miejscach w internecie - tłumaczy Malcolm XD. - Ale jest też content bonusowy, ilustracje oraz wprowadzenie od uznanych literatów, z którymi się "zaziomowałem". 
rozwiń zwiń