To kobiety oceniają kobiety. O ich opinie się martwimy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 10:11
Badania pokazują, że kobiety wybierają skromniejszy strój, żeby nie irytować innych kobiet. Jednocześnie każda z nich obawia się oceny, której jest non-stop poddawana. 
Audio
  • Dla kogo ubierają się kobiety, o czyją ocenę się martwią? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Syda Productions

Kobiety boją się złośliwych, krytycznych komentarzy, ocen, wykluczenia z grupy czy krzywych spojrzeń innych kobiet. Z tego względu, co potwierdzają psycholodzy, kobiety dłużej się stroją żeby wzbudzić zachwyt u innych kobiet.

telefon 1200 free.jpg
Insta-presja, insta-depresja. Lajki kontra poczucie wartości

Badacze z Oklahoma State University zapytali 500 kobiet jaki strój założyłyby na różne rodzaje spotkań - z kobietami, z mężczyznami, spotkań o różnym charakterze. Potwierdziły one, że kobiety wybierają skromniejszy ubiór, gdy wybierają się na spotkanie z innymi kobietami, jego ranga ma mniejsze znaczenie. 

- Jako kobiety boimy się wielu rzeczy, bo jesteśmy ciągle oceniane - podkreśla Sylwia Chutnik. - Jako matki boimy się, że coś jest nie tak z naszym macierzyństwem - wtedy gównie jesteśmy oceniane przez inne kobiety - dodaje.

Pisarka zauważa, że ostatnio ubiór i wygląd zewnętrzny kobiet przeszedł mocną zmianę. Panie ubierają się z wyobraźnią, mimo to jednak spozierają jak są postrzegane w oczach innych kobiet. - To, co mnie zadziwia i smuci to to, jak często kobieta kobiecie gotuje ten los. Na podstawie jednego zdjęcia jesteśmy w stanie ocenić jaka jest inna kobieta, kim jest, jak się prowadzi, jaki ma dom, rodzinę do pięciu pokoleń wstecz - opowiada. 

Pewnym sygnałem zmian jest ostatnio przetaczająca się przez media społecznościowe dyskusja na temat sytuacji kuriozalnego, seksistowskiego wywiadu, który ukazał się na portalu jednego z poczytnych tytułów. - Prowadzący wywiad wypytywał młodą aktorkę o jej życie seksualne, podczas, gdy ona, aktorka, jedynie odegrała rolę ze scenariusza - przybliża sytuację Sylwia Chutnik. - W dyskusji dziewczyny stanęły murem za aktorką. Miałam taką refleksję, że chyba coś drgnęło, choć nie wszystkie z nas uciekły od "złotych rad cioci Kloci" - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Hejt w sieci nie jest bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 09:00
Obelgi, wyśmiewanie, wyzwiska dotykają nastolatków, osoby starsze, ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania czy innej orientacji seksualnej. Internetowi hejterzy często czują się bezkarni, a nie powinni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goshiwon, czyli życie na 6 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:39
Na mieszkania typu goshiwon decydują się głównie koreańscy studenci i osoby niezamożne. Biurko, szafka, łóżko, mała lodówka, umywalka, prysznic, toaleta - to wszystko można zmieścić w tak niewielkim lokum.
rozwiń zwiń