Hejt w sieci nie jest bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 09:00
Obelgi, wyśmiewanie, wyzwiska dotykają nastolatków, osoby starsze, ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania czy innej orientacji seksualnej. Internetowi hejterzy często czują się bezkarni, a nie powinni. 
Audio
  • Hejt w sieci jest karalny - materiał Weroniki Puszkar (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Ile hejtu w sieci zgłaszamy policji i jak należy to robić (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Granice hejtu w internecie - kto, po jakim czasie i za jakie hasła, komentarze można zostać ukarany? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UVgreen/Shutterstock

Wiele osób myśli, że w internecie są anonimowe. Profile w serwisach społecznościowych wykorzystują do wyzywania, szydzenia, obrażania. Prawo jednak wyraźnie mówi, że mowa nienawiści jest tak samo karalna w sieci, jak ta w rzeczywistości realnej. 

Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, podkreśla, że przypadków nawoływania do nienawiści jest coraz więcej, przytacza przykład ratownika medycznego, który obrażał lekarza o innym kolorze skóry, z którym pracował w jednym szpitalu. 

Hejt jednak nie zawsze jest ścigany z urzędu, ale zawsze możemy hejterowi założyć sprawę z powództwa prywatnego. Karalność z urzędu jest wtedy, kiedy internauta obraża kogoś ze względu na jego przynależność etniczną, religijną, narodową lub bezwyznaniowość. - Kiedy hejt jest pochwalaniem ustrojów totalitarnych, kiedy jest nawoływaniem do popełnienia przestępstwa jakiegokolwiek, kiedy jest zniewagą tych wyodrębnionych grup wtedy jest ścigany przez prokuratora - mówi prawnik, Teresa Gardocka. 

Weronika Puszkar rozmawiając z Edyta Adamus z Wydziału Komunikacji społecznej Komendy Stołecznej Policji dowiedziała się, że niestety nie każdy hejt jest zgłaszany, mimo to jego skala jest ogromna. - W Warszawie w 2018 roku z tzw. przestępstw z nienawiści odnotowaliśmy 230 postępowań przygotowawczych i są to przestępstwa motywowane nienawiścią - mówi specjalistka. Policjantka, specjalnie dla Czwórkowych słuchaczy, wyjaśnia, jak zgłosić internetową mowę nienawiści, jakie dokumenty zgromadzić. Konrad Dulkowski podkreśla, że internet to nie jest inny świat, a potężne medium. 

Jakie kary grożą na hejt i groźby wyrażane w internecie? Czy za mowę nienawiści można trafić za kratki? Z jakim hejtem najczęściej mamy do czynienia? O tym w materiałach Weroniki Puszkar.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.01.2019; 22.01.2019

Godzina emisji: 7.18

pj/ac

Czytaj także

Tylko Fejs i Insta - co z kreatywnością?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:42
15 procent uczniów jest online przez ponad 5 godzin w dzień powszedni. Tylko co dziesiąty nastolatek ma pomysł na kreatywne skorzystanie z nowych technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzaminy online. Jak zaliczyć sesję zdalnie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:39
Ci, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w stacjonarnych zajęciach na uczelniach, coraz częściej zdają egzaminy przez internet. Z pomocą przychodzą technologie, np. Skype, za pomocą którego studenci zaliczają testy.
rozwiń zwiń