1 procent podatku rozlicz "wokół siebie"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 12:13
Od 15 lutego już można rozliczyć się z podatku za 2019 rok. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Twój e-PIT. Warto pamiętać, by 1 procent podatku przekazać na działalność Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). 
Audio
  • Jak przekazać 1 procent podatku? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: inxti/Shutterstock

Z roku na rok Polacy coraz chętniej wspierają takie organizacje, co pokazują dane Ministerstwa Finansów. Rok 2019 był rekordowy dla Organizacji Pożytku Publicznego. Już niemal 14,5 miliona osób rozliczając się z fiskusem przekazało na ich rzecz 1 procent swego podatku. Rośnie nie tylko liczba podatników dzielących się 1 procentem, ale i suma przekazywanych środków. 

- Jeszcze w 2018 roku było to 763 miliony, rok później 874 miliony - to gigantyczny skok - jak na razie największy w historii - mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. - To zasługa samych podatników, ale i usługi Twój e-PIT, która pamięta na rzecz jakiej organizacji przekazaliśmy 1 procent podatku. Kiedyś zdarzało się tak, że jednego roku przekazywaliśmy 1 procent podatku, a w następnym np. zapominaliśmy o tym. Z perspektywy OPP taki 1 procent przepadał, bo trafiał do budżetu państwa. A w tym momencie jeśli raz przekażemy 1 procent przez usługę Twój e-PIT, a ta konkretna organizacja ciągle jest w wykazie, to system to pamięta - dodaje. 


pit podatki 1200.jpg
PIT przez internet. Tylko na stronach rządowych

Jeśli w tym roku system nie odnotuje naszej aktywności w usłudze Twój e-PIT, to w sposób automatyczny przekaże ten 1 procent tej samej organizacji, którą wybraliśmy przed rokiem. Jeśli chcemy wesprzeć inną organizację niż w zeszłym roku możemy to bez problemu zmienić.

- Te dane możemy zmienić. 1 procent możemy przekazać na inną Organizację Pożytku Publicznego - mówi Monika Chrzczonowicz z portalu ngo.pl. - Moja rada jest taka: sprawdzajcie czy nadal dana organizacja, na którą w poprzednich latach przekazywaliście 1 procent jest wciąż w waszym polu zainteresowania i czy nadal ma status OPP. Bywa tak, że niektóre organizacje rezygnują z tego statusu, zamykają się np. bo już spełniły swoją misję - dodaje. 

Pełną bazą Organizacji Pożytku Publicznego dysponuje Narodowy Instytut Wolności, ta instytucja też ją aktualizuje. Obecnie znajduje się w niej 9000 organizacji, które można wesprzeć i prowadzą społecznie użyteczną działalność. Swój 1 procent podatku możemy przeznaczyć na działania edukacyjne, kulturalne, na działalność na rzecz zwierząt, na rzecz innych organizacji, na rzecz kobiet czy osób z niepełnosprawnościami. - Wszystkie sfery pożytku publicznego są reprezentowane wśród organizacji - mówi Monika Chrzonowicz. - Warto wybierać mądrze, czyli najlepiej te organizacje, które działają wokół nas. 1 procent dla organizacji z niewielkim budżetem to spory zastrzyk finansowy, który przeznacza głównie na działania lokalne - podkreśla ekspertka. - Co roku średnio 1/3 z puli przekazywanych środków trafia do 5 największych organizacji pożytku publicznego - dodaje. 

Nawet jeśli nasz formularz PIT w usłudze Twój e-PIT nie wymaga od nas ingerencji, warto go edytować, choćby po to, by wypełnić rubrykę dedykowaną przekazaniu 1 procenta na Organizacje Pożytku Publicznego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał: Elżbieta Szczerbek

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 6.29

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szafka z pudła. Co zrobić z tektury?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 10:00
Karton kojarzy nam się przede wszystkim ze sztywnym, grubym papierem, który najczęściej służy do pakowania lub przechowywania różnych rzeczy. A gdyby wykorzystać karton do stworzenia mebli, półek, dekoracji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla kogo są studniówki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:22
W dzisiejszych czasach okazji do hucznego świętowania jest więcej niż tylko sylwester czy urodziny. Skoro bawić można się w każdy weekend, po co wciąż młodym są studniówki?
rozwiń zwiń