Dla kogo są studniówki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:22
W dzisiejszych czasach okazji do hucznego świętowania jest więcej niż tylko sylwester czy urodziny. Skoro bawić można się w każdy weekend, po co wciąż młodym są studniówki?
Audio
  • Czy pierwszy bal to nadal ważne wydarzenie dla maturzystów? (Czat Czwórki)
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO,  Łódź, 11.01.2019
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO, Łódź, 11.01.2019Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Część takich wydarzeń organizowana jest w szkole, miejscu, które wielu uczniom kojarzy się opresyjnie. Na dodatek nastolatkowie są na nich obserwowani przez rodziców i nauczycieli. Jedzenie nie zawsze podpasuje, za osobę płaci się przeszło sto złotych, a dorośli marudzą, gdy chce się przyprowadzić osobę towarzyszącą spoza szkoły. Po co więc i dla kogo wciąż są studniówki? 

Im bliżej do studniówki, tym bliżej do matury

Jak mówili tegoroczni maturzyści Maria Jagodzińska, Adrianna Bak i Alek Chomentowski na pewno jest to dobry licznik, który przypomina, ile czasu pozostało nam do matury. - Do pewnego momentu odlicza się czas do studniówki, a kiedy ta już się wydarzy, wiemy, jak mało czasu pozostało do egzaminu - mówili uczniowie. 

"Studniówka to coś więcej niż szkolna dyskoteka"

A to, w jaki sposób ona wygląda, w dużej mierze zależy od organizacji szkoły oraz rodziców. Niektórzy angażują się w organizację, inni dają swoim dzieciom większe pole do popisu. W części szkół o takich elementach jak dekoracje, czy muzyka decyduje komitet studniówkowy. Nadal popularne są też imprezy tematyczne. A to, gdzie są one organizowane, często uzależnione jest od tego, czy szkoła ma możliwość udostępnienia swojej przestrzeni na tego rodzaju imprezę. - To coś więcej, niż szkolna dyskoteka, takie wydarzenie potrzebuje szczególnej oprawy - komentowali.

Czy studniówka nadal jest ważnym wydarzeniem dla młodych ludzi? Na ten temat rozmawialiśmy z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał: Dominika Klimek

Goście: Maria Jagodzińska, Adrianna Bak, Alek Chomentowski (tegoroczni maturzyści)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 16.08

ac

Czytaj także

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje. Dlaczego tańczymy poloneza?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:11
Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaborcze matki. Toksyczne relacje, z których trudno się wyrwać

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:32
Kontrolują życie dziecka, nawet kiedy zbliża się do trzydziestki. Sprawdzają smsy, dzwonią kilka razy dziennie, mówią co ma studiować, gdzie pracować i wybierają partnerów. - To temat tabu, bo w naszym społeczeństwie przyjęło się, że o matkach mówi się tylko dobrze. A to problem bardzo powszechny - mówi psycholog dr Ilona Gołębiewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta pudełkowa - co jemy z tych pudełek i czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 12:14
Wiele osób decyduje się na dietę pudełkową ze względu na wieczny brak czasu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że często wybieramy dietę niedoborową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód - DJ. Selekcjoner dobrej muzyki czy wodzirej?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:44
Od niego zależy powodzenie imprezy. Musi bezbłędnie wyczuwać nastrój gości i szybko reagować na to, co dzieje się na parkiecie. A do tego trafić w gusta, być sprawnym technicznie... - praca DJ-a wcale nie jest lekka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maturzyści właśnie szykują się do studniówek. Jak wyglądały dawniej?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
Amerykanie mają swój, znany z filmów i seriali "prom", Brytyjczycy "summer ball", Węgrzy "szalagavató", a my – bal maturalny, czyli studniówkę. W wielu miastach w całej Polsce właśnie trwają przygotowania do tego szczególnego dnia.
rozwiń zwiń