Wakacje 2020. Czy będzie to lato bez podróżowania?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:45
Przez pandemię koronawirusa wiele naszych planów zostało odwołanych, inne stanęły pod znakiem zapytania. A co nas czeka latem? Co z obozami, koloniami, wycieczkami?
Audio
  • Piotr Kociszewski z biura podróży Pitur opowiada jak mogą wyglądać wakacje 2020 (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Bałtyk latem
Bałtyk latemFoto: Shutterstock
kosmonauta 1200.jpg
Wrócił z kosmosu, radzi jak żyć w izolacji

Czy w tym roku odbędą się jakiekolwiek obozy czy kolonie? Trzeba poczekać na decyzję odpowiedniego organu. - W kontekście obozów czy kolonii są to wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, które, poprzez kuratoria, wydaje zgody na tzw. organizację wypoczynku - mówi Piotr Kociszewski z biura podróży Pitur. - Patrząc jednak na sytuację, na rozwój choroby COVID-19, wydaje się, że ta formuła nie będzie mogła być realizowana. Bardziej będziemy mówić o wyjazdach rodzinnych, w gronie najbliższych, z zachowaniem oczywiście wszystkich zasad bezpieczeństwa - podkreśla. 

ZOBACZ TAKŻE Pandemia w studenckiej kieszeni - na co mogą liczyć żacy? >>>

Kiedy ruszymy za granicę?

Aktualna sytuacja na świecie zmienia kierunki naszych podróży. Większość z nas raczej nie zdecyduje się na wyjazd zagraniczny. Dodatkowo wciąż zamknięte są granice wielu krajów.  - Dopiero po kolejnych otwarciach granic poszczególnych państw będzie można myśleć o podróżach dalszych - mówi ekspert. - Jeśli w ogóle mówimy o turystyce krajowej, to będziemy raczej omijać uczęszczane miejsca, w których skupiska ludności mogłyby być zbyt duże i niebezpieczne - dodaje.

Piotr Kociszewski zakłada, że wrócimy do turystyki wypoczynkowej, jednak nie tej o charakterze masowym. Nastawimy się na korzystanie z walorów przyrodniczych, cech i atrybutów naszego kraju. 

Pod znakiem zapytania stoją wycieczki zorganizowane, wszystko ze względów bezpieczeństwa. Trudne są kwestie zajmowania miejsc w autokarze. Pandemia jest też dużym wyzwaniem dla przewodników miejskich. 

Wirtualne podróże

Popularnością cieszą się dziś różnego rodzaju akcje prowadzone za pomocą wirtualnych kanałów. Środowiska przewodników proponują różnego rodzaju wycieczki online, np. w formie dwugodzinnych wykładów varsavianistycznych. 

- Ruszyła też sprzedaż wycieczek w formie voucherów - wykupywanych bez konkretnych dat realizacji - mówi Piotr Kociszewski. - Mieszkańcy miast, turyści chętnie wybierają takie rozwiązanie - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE Czas zawieszenia - egzaminy zawodowe odwołane? >>>

Kupiłeś - nie jedziesz. Weź voucher

W branży turystyki zorganizowanej zaszło wiele zmian. Wprowadzono nowe regulacje, na mocy specustawy. - Wydłużyła ona czas obowiązywania terminów zwrotów z 14 dniu, o kolejne 180 dni - objaśnia ekspert. - Biura podróży mogą też oferować vouchery - polega to na tym, że jeśli nie chcę odbierać pieniędzy za niezrealizowaną wycieczkę, to otrzymuję voucher do zrealizowania przez rok, który chroniony jest ustawowo poprzez gwarancję ubezpieczeniową - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 7.19

pj/kd

Czytaj także

Koronawirus - ukojenia szukamy w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 10:05
Sprzedaż "Dżumy" Alberta Camusa we Francji i Włoszech zdecydowanie wzrosła. Do łask powróciła gra "Plague Inc.", odrodzenie przeżywają filmy katastroficzne i apokaliptyczne. - W świecie kultury ludzie chcą znaleźć odbicie swoich lęków lub ukojenie - mówi Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dostawa - sposób na przetrwanie restauracji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 12:30
Branża gastronomiczna znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Przychody restauracji spadły o około 90 procent, w stosunku do okresu przed izolacją. Delivery Week rusza im na pomoc. 
rozwiń zwiń