COVID-19. Czy zakupy trzeba czyścić po powrocie do domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 22:32
Wirus COVID-19 nie jest przenoszony za pośrednictwem jedzenia - takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia. Większość sprzedawana jest w ochronnych opakowania, jednak co z produktami sprzedawanymi w sklepach "luzem"?
Audio
  • Bezpieczeństwo przechowywania produktów. "Dezynfekujmy opakowania" (Czat Czwórki)
W lodówce lubią zaczaić się nieprzyjemne zapachy
W lodówce lubią zaczaić się nieprzyjemne zapachy Foto: pixabay.com/domena publiczna

Wirus potrzebuje gospodarza, czyli człowieka

Możemy zdezynfekować opakowania, umyć warzywa i owoce, ale co z produktami, takimi, jak pieczywo? - Najlepiej zupełnie z nich zrezygnować - mówiła dr Katarzyna Wójcik, autorka bloga "Mama i stetoskop". - Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór produktów, które są zabezpieczone opakowaniem ochronnym. Mamy wtedy pewność, że inni klienci sklepu nie mieli kontaktu z produktem.

Zaczynamy od dezynfekcji rąk. Kolejnym krokiem jest pozbycie się wszystkich opakowań, kolejny raz powinniśmy umyć ręce i dopiero wtedy dokładnie umyć produkty, które kupiliśmy w sklepie. 

Długość przetrwania wirusa zależy od powierzchni i temperatury

- W powietrzu utrzymuje się kilka godzin, na miedzi do czterech godzin, na tekturze do 24 godzin, na plastiku do trzech dni, na stali nierdzewnej od dwóch do trzech dni - tłumaczyła Agnieszka Wojciechowska, mgr chemii medycznej, autorka bloga "Okiem chemika".

Najbardziej sprzyjającą temperaturą, jak mówiła, są cztery stopnie Celsjusza - to temperatura, która panuje w domowych lodówkach. - W tych warunkach wirus może przetrwać nawet dwa tygodnie - mówiła.

Jak zadbać o produkty, które musimy przechowywać w lodówce? Oddzielajmy produkty surowe, od tych gotowych do spożycia, odkażajmy opakowania i narzędzia kuchenne, a po powrocie z zakupów zmieniajmy ubrania. To podstawowe środki bezpieczeństwa, o które może zadbać każdy z nas. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Wojciechowska, mgr chemii medycznej, autorka bloga "Okiem chemika",  dr Katarzyna Wójcik, autorka bloga "Mama i stetoskop"

Data emisji: 6.04.2020

Godz. emisji: 16.39

ac

Czytaj także

Czy lekarze poprawią życie seksualne nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:56
W obecnej sytuacji nastolatki do 18. roku życia mogą korzystać z usług ginekologa czy urologa jedynie za przyzwoleniem ich prawnych opiekunów. Z drugiej strony prawo zezwala im na współżycie już po skończeniu 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi - im mniejszy guzek, tym większa szansa na wyleczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 19:50
Rak piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Najczęściej zostaje rozpoznany w drugim stadium rozwoju. Wszystko przez późną diagnostykę i niedostateczną profilaktykę - ostrzegają lekarze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Polsce działa profilaktyka antyalkoholowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:40
- Cena, dostępność i reklama ciągle generują to straszne picie w Polsce - mówi Bogdan Urban, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich. - Jeśli tego nie zmienimy, to każda profilaktyka będzie drogą donikąd - ostrzega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
rozwiń zwiń